E diel, 12 Korrik, 2020
31 C
Tirana

Grabitja në Rinas/ Oltian Veseli refuzon analizën e ADN: S’jam kavje

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

Këngëtarja e infektuar fotografohet jashtë banesës, bëhet lajm se theu izolimin

Këngëtarja e njohur, njëkohësisht edhe deputete PDK-së, Eliza Hoxha, e cila rezultoi me koronavirus pak ditë më parë, ka thyer rregullat e izolimit duke...

FOTO/ Nuk do ta njihni, Eduart Ndocaj humb peshë në mënyrë drastike

Ish-deputeti, Eduart Ndocaj është shfaqur i transformuar pas një operacioni që ka zhvilluar së fundmi në Itali. Të gjithë e mbajmë mend imazhin e tij,...

Oltian Veseli, një prej të dyshuarve si autor i megagrabitjes në pisën e Rinasit refuzon prokurorinë, duke mos pranuar të japë material biologjik për ndërtimin e profilit të AND-së. Kjo do të ishte prova më e fortë kundër tij, nëse profili i tij do të përputhej me atë të përftuar nga gjurmët e gjetura në fugonin me mbishkrimin “Hetimi Tatimor”, me të cilin grabitësit hynë në aeroport.

Sipas ligjit, prokuroria duhet të marrë pëlqimin e të pandehurit apo të dyshuarit, për marrjen e kampioneve biologjike. Burimet nga prokuroria bëjnë të ditur se gjashtë nga të arrestuarit mes tyre edhe i penduari i drejtësisë. Alkond Bengasi apo shtetasi nga Kosova, Ragip Hajdini, i njohur me nofkën “Daja”, kanë pranuar të japin gjurmë të pështymës, sipas urdhërimit të prokurorisë. I vetmi që nuk e ka dhënë pëlqimin, është Oltian Veseli, për arsye që ende nuk dihen. Në një nga seancat gjyqësore, përmes avokatit të tij, Veseli ka kundërshtuar këtë veprim të institucionit të akuzës, duke deklaruar se nuk është kavje eksperimentale, sepse ai pretendon se kampionët e pështymës i janë marrë në polici, menjëherë pas arrestimit.

Për këtë shkak, ai thotë se nuk mund të kryhet e njëjta procedurë sa herë që duan institucionet. Në kushtet e refuzimit, Prokuroria do të duhet t’i drejtohet Gjykatës për Krime të Rënda, e cila merr vendim dhe urdhëron të dyshuarit të kryejë procedurën ligjore. Prokuroria tha se përmes krahasimit të profileve të ADN do të mund të përcaktojë në mënyrë shkencore, se kush nga të dyshuarit ka hyrë i armatosur në brendësi të aeroportit, ku në barkun e një avioni që do të nisej në fluturim drejt Vjenës, grabitën miliona euro. Dyshimet janë se në pistën e Rinasit, kanë hyrë të paktën pesë persona, mes tyre dhe Admir Murati, që mbeti i vrarë gjatë shkëmbimit të zjarrit me policinë, ndërsa të tjerët kanë pasur rolin e ndihmësit.

Anëtarët e bandës u identifikuan pas rrëfimit të Alkond Bengasit, i cili mori statusin e të penduarit të drejtësisë. Në kërkim për ngjarjen vijojnë të jenë Klememnt Cala, i cili njihet për rekordet kriminale në fushën e vjedhjes së bankave në Greqi e Shqipëri, vëllai i tij, Eldi Cala dhe Talo Cela. /balkanweb.com

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

10 kandidatët me pasurinë më të madhe për president të Amerikës

Ata që marrin sfidën për të kandiduar në zyrën ovale, shpesh kanë pasuri të konsiderueshme në dispozicion të tyre. Më poshtë, Business Insider liston disa...

Pandemia/ Trump shfaqet për herë të parë me maskë në publik (Foto)

Për herë të parë që kur shpërtheu pandemia, Presidenti Trump është shfaqur me maskë në publik. Presidenti ishte të shtunën në spitalin ushtarak Walter Reed...

Atalanta i jep leksione Juventusit, dy penallti shpëtojnë bardhezinjtë nga humbja

Atalanta ishte shumë pranë fitores në “Allianz Stadium”, por dy penallti shmangën humbjen e Juventusit në Torino. Ekipi nga Bergamo dominoi pjesën e parë dhe...

Isa Mustafa e kalon rrezikun, merr mjekimet në shtëpi

Pak më herët u raportua se ishte përkeqësuar gjëndja shëndetësore e Isa Mustafës, si pasojë e COVID-19. Isa Mustafa ka patur mbrëmë përkeqësim të...

Përkeqësohet gjendja shëndetësore e Isa Mustafës, ja çfarë pritet të ndodhë

Pasi u raportua se ishte infektuar me koronavirus, për fat të keq mediat në Kosovë raportojnë se është përkeqësuar gjëndja shëndetësore e Isa Mustafës. Gjendja...