E martë, 11 Gusht, 2020
21 C
Tirana

Goditje drastike ndaj bandës shqiptare, ja bosi që e drejtonte dhe ushtarët e tij

Më të lexuarat

“Pse or pse t’kem frikë”, Meta: Vargjet e Havzni Nelës edhe sot gjëmojnë

Presidenti Ilir Meta përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka ndarë me ndjekësit vargjet e poezisë së Havzni Nelës, që sipas tij edhe...

Kthimi nga zonat bregdetare, Policia: Hiqen 34 patenta, gjobiten 154 shoferë

Policia e Shtetit bën me dije se prej orës 16:00 ka filluar kthimi nga zonat bregdetare, në drejtim të Tiranës dhe Morinës, i pushuesve...

Rama: Me këtë lajm të mirë iu uroj një javë të mbarë

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetin social Facebook, bën me dije se sot nis puna për Tunelin e rrugës Delvinë-Kardhiq. Ky i fundit,...

Pandemia/ Epidemiologu i njohur: Lajme të mira miqtë e mi

Epidemiologu i njohur Ilir Alimehmeti përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka dhënë disa “lajme të mira” lidhur me pandeminë. Ai sqaron se virusi...

Dalin emrat/ Kush ra sot në “rrjetën” e OFL-së

Kush ka rënë ditën e sotme në “rrjetën” e OFL-së? Raportohet se Operacioni Forca e Ligjit i ka dërguar formularin e deklarimit të pasurisë pesë...

Bilanci/ Bie numri i rasteve të reja dhe viktimave në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit ka humbur jetën 1 person nga koronavirusi në vend. Nuk e ka...

Hidhet shorti për raundin e parë të “Champions League”, ja cili është kundërshtari i Tiranës

Është hedhur ditën e sotme shorti për raundin e parë të ndeshjeve të kampionatit “Champions League”. Tirana do të jetë përballë skuadrës gjeorgjiane, Dinamo e...

U hodh me parashutë në Qafën e Llogarasë, 39-vjeçari përfundon në përrua

Një 39-vjeçar nga Tirana sot në Qafën e Llogarasë është hedhur me parashutë, mirëpo aventura nuk ka përfunduar mirë! Policia bën me dije se shtetasi...

1000 tonë naftë në plazhin përrallor, katastrofë ekologjike

Mijëra vullnetarë janë në garë me kohën për të përmbajtur dëmet e shkaktuara nga rrjedhja e naftës në plazhet përrallore të ishullit Mauritius të...

6 persona ndërrojnë jetë në Shqipëri! Ja sa raste të reja u regjistruan

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 6 persona në Shqipëri si pasojë e koronavirusit ndërsa...

Tre burra u dënuan me një total me 67 vjet burg nga gjykata e  Harrow Crown Court të mërkurën, më 11 prill në Angli. Edi Vyzaj, 30 vjeç, që jetonte në rrugën e kishës Hill, Enfield, ishte një ndërlidhës i besuar për rrjetin dhe ishte parë në një rast duke transferuar një bllok të madh, që u gjet më vonë që përmbante kokainë, në një makinë Hyundai, shruan Tirana Today. 

Pepaj, Thamer and Vengo

Edi Vyzaj u deklarua fajtor për furnizim me drogë të klasës A, dhe u dënua me 18 vjet burg.Gafur Salih, 47 vjeç, një shtetas maqedonas, pa vendbanim fiks, i cili u deklarua fajtor për dy akuza për komplot për të furnizuar drogën e klasës A, u dënua me 22 vjet burgim.

Valjet Pepaj, 28 vjeç, një shtetas shqiptar, pa vendbanim fiks, i cili u deklarua fajtor për tre akuza për komplot për të furnizuar drogën e klasës A, u dënua me 27 vjet burgim, raporton hertfordshiremercury.co.uk. 

Ndërsa Bastri Nuhi, 39 vjeç, një shtetas maqedonas, pa vendbanim fiks, i cili u deklarua fajtor për tre akuza të komplotit për të pastruar të ardhurat nga krimi, u dënua me 31 muaj burgim.

Banda u arrestua si rezultat i një hetimi gjashtë-mujor nga hetuesit nga Komanda e Krimit të Organizuar të Policisë Metropolitane dhe pa konfiskimin e më shumë se 50 kilogramëve të drogës së klasës A.

Zyrtarët dëshmojnë për shkëmbimin e një qese që përmban shtatë kilogram heroinë midis kreut të grupit të organizuar kriminal Valjet Pepaj dhe korrierit Yassir Thamer.

Policia më vonë ndaloi automjetin në të cilin u sekuestruan një sasi droge e cila arrinte vlerën e 687,100 funte.

Bastri Nuhi ishte shoferi i makinës i cili po shkonte në Northampton për të takuar Pepajn.

Lexo edhe :   Skuadrat shqiptare mësojnë kundërshtarët në Europa League
Lexo edhe :   Lacio po punon për shqiptarët, Muriqi dhe Kumbulla objektivat kryesorë

Bastri Nuhi,

Ai është parë duke i dorëzuar një qese të madhe të rëndë që përmban para të gatshme, që besohet ishin të ardhura nga shitjet e drogës, në Nuhi.

Pepaj dhe Edi Vyzaj, një ndërlidhës i besuar për rrjetin e drogës, u takuan Gafur Salih në Hemel Hempstead.

Zyrtarët e ndjekim makinën tip Hyundai  të Pepaj e cila ishte nisur për në drejtim të Barnet dhe Vyzaj  ishte në vendin e patë të pasagjerit.

Pepaj u ndalua dhe nga një makinë tip VW Golf la një qese. Policia ndaloi automjetin e drejtuar nga Lajdon Vengo. Në çantë u shtatë kilogramë kokainë e cilësisë së lartë.

Zyrtarët ndjekin automjetin në adresën e shtëpisë së Vyzaj në Church Hill Road, Enfield, dhe ndalojnë të dy shqiptarët. Në banesën e Vyzajt u gjet një sasi e madhe droge.

Ndërsa në dhomën e gjumit të Rezart Pepaj, u gjetën dokumente që e lidhnin atë me një makinë Mercedes.

Shqiptari Rezart Pepaj, 25 vjeç i rrugës, u dënua me shtatë vjet burgim në nëntor të vitit  2017 pasi u deklarua fajtor për furnizim me drogës së klasës A.

I burgosur me gjashtë Yassir Thamer, 32-vjeç, një shtetas irakian, pasi u deklarua fajtor për posedim me qëllim të furnizimit me drogë të klasës A – gjithashtu në nëntor 2017.

Në mënyrë të ngjashme, Lajdon Vengo, 29 vjeç, pa vendbanim fiks, një shtetas shqiptar, u dënua në prill deri në shtatë vjet burgim për posedim me qëllim të furnizimit të drogave të klasa A. TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të shtëna pranë Shtëpisë së Bardhë, Trump nxirret menjëherë nga konferenca e shtypit

Presidenti amerikan, Donald Trump u nxor befasisht nga salla e konferencës së shtypit së Shtëpisë së Bardhë, pak pasi pati të shtëna jashtë gardhit...

Parashikimi i motit për ditën e sotme

Vendi ynë mbetet në ndikimin e kthjellimeve deri pas mesditës, kur vranësira kalimtare shfaqen nëpër territor. Pasditja zhvillon vranësira në skajin Verior-Verilindor, ku do të...

Shtëpia e Bardhë, e hapur për negociata me demokratët për paketën e ndihmave

Shtëpia e Bardhë njoftoi të hënën se është e hapur për negociata me demokratët e opozitës lidhur me paketën e ndihmave në përgjigje të...

Njihuni me vendin që nuk ka pasur asnjë transmetim të koronavirusit në 100 ditët e fundit

Zelanda e Re ka arritur një rezultat të admirueshëm në menaxhimin e situatës së pandemisë. Sipas autoriteteve vendase, prej më shumë se 100 ditësh...

Ministri kosovar i Shëndetësisë paralajmëron rimbyllje të vendit

Ministri i Shëndetësisë në Kosovë, Armend Zemaj, ka paralajmëruar se pjesë e masave të reja mund të jetë edhe mbyllja e vendit. Në një intervistë...