E martë, 11 Gusht, 2020
21 C
Tirana

Goditje drastike ndaj bandës mafioze, 20 shqiptarë dënohen. Ja emrat dhe akuzat

Më të lexuarat

“Pse or pse t’kem frikë”, Meta: Vargjet e Havzni Nelës edhe sot gjëmojnë

Presidenti Ilir Meta përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka ndarë me ndjekësit vargjet e poezisë së Havzni Nelës, që sipas tij edhe...

Kthimi nga zonat bregdetare, Policia: Hiqen 34 patenta, gjobiten 154 shoferë

Policia e Shtetit bën me dije se prej orës 16:00 ka filluar kthimi nga zonat bregdetare, në drejtim të Tiranës dhe Morinës, i pushuesve...

Rama: Me këtë lajm të mirë iu uroj një javë të mbarë

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetin social Facebook, bën me dije se sot nis puna për Tunelin e rrugës Delvinë-Kardhiq. Ky i fundit,...

Pandemia/ Epidemiologu i njohur: Lajme të mira miqtë e mi

Epidemiologu i njohur Ilir Alimehmeti përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka dhënë disa “lajme të mira” lidhur me pandeminë. Ai sqaron se virusi...

Dalin emrat/ Kush ra sot në “rrjetën” e OFL-së

Kush ka rënë ditën e sotme në “rrjetën” e OFL-së? Raportohet se Operacioni Forca e Ligjit i ka dërguar formularin e deklarimit të pasurisë pesë...

Bilanci/ Bie numri i rasteve të reja dhe viktimave në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit ka humbur jetën 1 person nga koronavirusi në vend. Nuk e ka...

Hidhet shorti për raundin e parë të “Champions League”, ja cili është kundërshtari i Tiranës

Është hedhur ditën e sotme shorti për raundin e parë të ndeshjeve të kampionatit “Champions League”. Tirana do të jetë përballë skuadrës gjeorgjiane, Dinamo e...

U hodh me parashutë në Qafën e Llogarasë, 39-vjeçari përfundon në përrua

Një 39-vjeçar nga Tirana sot në Qafën e Llogarasë është hedhur me parashutë, mirëpo aventura nuk ka përfunduar mirë! Policia bën me dije se shtetasi...

1000 tonë naftë në plazhin përrallor, katastrofë ekologjike

Mijëra vullnetarë janë në garë me kohën për të përmbajtur dëmet e shkaktuara nga rrjedhja e naftës në plazhet përrallore të ishullit Mauritius të...

6 persona ndërrojnë jetë në Shqipëri! Ja sa raste të reja u regjistruan

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 6 persona në Shqipëri si pasojë e koronavirusit ndërsa...

Njëzet e gjashtë vetë janë burgosur pasi policia ka shpërbërë një bandë mafioze shqiptare, që i ishte dedikuat trafikimit, prodhimit dhe sitjes së drogës.

Një hetim për  rrjetin prej 6 milion funtesh të fermave të kanabisit të kontrolluara nga ‘mafia shqiptare’ ka çuar në 26 persona të burgosur.

Policia nisi Operacionin Tisdale në mars 2016 për të çmontuar një grup të madh krimi të organizuar i cili komplotonte për të rritur, paketuar dhe shitur drogën në një shkallë të madhe në mbarë vendin, shkruan TIRANA TODAY. 

Toni Boboshi,

Njerëzit ishin të punësuar në komplot, si fermerë, menaxherë, dhe drejtorë.

Operacioni u kontrollua nga kriminelë nga Shqipëria, bandat e ‘mafias’ të të cilave janë bërë lojtarë të rëndësishëm në tregtinë e drogës në Mbretërinë e Bashkuar gjatë viteve të fundit.

Së fundmi, M.E.N raportoi se paratë e fituara nga konspiracioni i kanabisit u përhapën nëpërmjet llogarive bankare të Besnik Hoxhës, 34 vjeç, gruaja e të cilit 33 vjeç, Ifigenia Cipi, bënte shpenzime në shtëpinë e Fraser, dhe sallonet e bukurisë, raporton manchestereveningnews.co.uk. 

Taulant Hoxha

Të enjten më 21 korrik 2016 oficerët nga Grupi i Krimeve të Rënda dhe të Organizuar të GMP-së kryen 12 bastisje nëpër zonat e Mançesterit dhe Cheshire në një operacion të përbashkët me shërbimin e emigracionit, ne Veriut Perëndimor dhe autoritetet lokale.Zyrtarët zbuluan ferma të kanabisit me një vlerë totale prej  6 milion euro në Crumpsall, Moss Side, Wythenshawe, Stretford, Salford, Droylsden, Rochdale dhe Wilmsloë, Cheshire. Fermat e tjera u zbuluan në Rotherham dhe Sheffield, South Yorkshire.

Fatjon Hazizi,

Prodhimi i këtyre fermave kishte arritur në një numër fushash në Manchester dhe Sheffield, por gjithashtu në Swindon.Njëzet e gjashtë vetë u arrestuan, u akuzuan dhe u dënuan për vepra penale duke përfshirë komplotin për të furnizuar me droga të kategorisë B, pastrim parash dhe dokumentacion të rremë.

Tani dy të fundit, Elton Omuri, 26 vjeç, dhe Toni Boboshi, 44 vjeç, janë dënuar në nga Gjykatat e Manchester Crown për komplot për të furnizuar  me drogë të klasës B pasi u deklaruan  fajtorë në një seancë të mëparshme.

Elton Omuri

Omuri u dënua me katër vjet burg dhe Boboshi u dënua me gjashtë vjet burgim.

Inspektori Karen Ryan i Ekipit të Krimit të Organizuar tha: “Profesioni për të qenë pjesë e një operacioni të sofistikuar, grupi përdorte emra të rremë, adresa të rreme dhe dokumentacione mashtruese për të shmangur zbulimin nga autoritetet.

 Ky ka qenë një hetim intensiv i cili është mbështetur në inteligjencën dhe besimin e komunitetit dhe sot mund të themi me besim se këta njerëz janë të sigurt pas hekurave, të paaftë të përfitojnë nga të ardhurat e aktivitetit të tyre të paligjshëm ose të vazhdojnë të përhapin dëm përmes rrugët e Mbretërisë së Bashkuar.”

Denad Hoxha

Në një sërë dëgjimesh, përveç dy të parëve, njerëzit e mëposhtëm u burgosën pasi u deklaruan fajtorë për komplot për të furnizuar me drogë të klasës B dhe kultivimin e kanabisit. Gjykata e Manchester Croën, dha këto dënime:

E premte 27 janar 2017:

Besnik Hoxha, 34 vjeç, nga Cedric Road, Crumpsall u burgos për dy vjet për pastrim parash.

Ifigjenia Cipi, 33 vjeç, nga Cedric Road, Crumpsall u burgos për një vit e gjashtë muaj për dokumentacion të rremë.

E mërkurë, 24 maj 2017:

Denad Hoxha, 28 vjeç, nga Poligoni, Mançester u burgos për katër vjet e gjashtë muaj.

Taulant Hoxha, 31 vjeç, nga Carlton Road, Whalley Range u burgos për pesë vjet e katër muaj.

Mario Basha, 31 vjeç, nga Rruga Palatine, Didsbury u burgos për tre vjet e nëntë muaj.

Fatjon Hazizi, 32 vjeç, nga Rruga Palatine, Didsbury u burgos për katër vjet.

Krenar Harisis, 33 vjeç, nga Carlton Road, Whalley Range u burgos për tre vjet e gjashtë muaj.E enjte 25 maj 2017:

Andi Lekaji, 39 vjeç, nga Angleton Gardens, Sheffield u burgos për katër vjet.

Glynn Besson, 57 vjeç, nga Fidanishte, Sheffield u burgos për katër vjet.

Luke Oakley, 33 vjeç, nga Horsham Road, Swindon u burgos për dy vjet.

Ëayne Bayford, 28 vjeç, nga Rivergreen, Swindon u burgos për dy vjet.

Richard Vincent, 48 vjeç, nga Drive Penhill, Swindon u burgos për tre vjet.

Fatjon Hoxha, 33 vjeç, pa adresë fikse u burgos për një vit.

Lee Flanagan, 33 vjeç, Vine Street, Abbey Hey, Mançester dhe Michael O’Rourke, nga Street Market, Stalybridge u dënuan me një vit burg.

E premte 26 maj 2017:

 Ervin Hoxha, 38 vjeç, nga Dobroyd Street, Crumpsall u burgos për një vit e tre muaj.

Arbor Basha, 27 vjeç, nga Kiril Street, Mançester u burgos për një vit e tre muaj.

Arjan Harisis, 26 vjeç, nga Hancock Street, Stretford u burgos për një vit e tre muaj.

Gentjan Harisis, 28 vjeç, nga Ardenfield Drive, Wythenshaëe u burgos për një vit e tre muaj.

Amtomio Kojo, 28 vjeç, nga Pensby Close, Pendlebury u burgos për një vit e tre muaj.

Haxhi Hazizi, 20 vjeç, nga Styal Vieë, Wilmsloë u burgos për një vit e tre muaj.

Ismail Agaci, 22 vjeç, nga Leicester Street, Rochdale u burgos për një vit e tre muaj.

Altin Ripaj, 33 vjeç, nga Peter Street, Rotherham u burgos për një vit e tre muaj.

Shah Kamaly, 46 vjeç, nga Greenlands Road, Sëindon u burgos për dy vjet e nëntë muaj. TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Parashikimi i motit për ditën e sotme

Vendi ynë mbetet në ndikimin e kthjellimeve deri pas mesditës, kur vranësira kalimtare shfaqen nëpër territor. Pasditja zhvillon vranësira në skajin Verior-Verilindor, ku do të...

Shtëpia e Bardhë, e hapur për negociata me demokratët për paketën e ndihmave

Shtëpia e Bardhë njoftoi të hënën se është e hapur për negociata me demokratët e opozitës lidhur me paketën e ndihmave në përgjigje të...

Njihuni me vendin që nuk ka pasur asnjë transmetim të koronavirusit në 100 ditët e fundit

Zelanda e Re ka arritur një rezultat të admirueshëm në menaxhimin e situatës së pandemisë. Sipas autoriteteve vendase, prej më shumë se 100 ditësh...

Ministri kosovar i Shëndetësisë paralajmëron rimbyllje të vendit

Ministri i Shëndetësisë në Kosovë, Armend Zemaj, ka paralajmëruar se pjesë e masave të reja mund të jetë edhe mbyllja e vendit. Në një intervistë...

Kur hallet e Shkëlzenit, bëhen halle të opozitës

Nga Mero Baze Ka një hutim në radhët e një pjese të opozitës, pse gjithë bateritë e opozitës janë drejtuar mbi Ben Blushin. Fillimisht Lesi,...