E diel, 20 Shtator, 2020
26 C
Tirana

Gjysma e njerëzve të pastrehë, mund të kenë pësuar dëmtime traumatike të trurit

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Vrau me thikë në zemër 33-vjeçarin pasi u zunë për rrugën, arrestohet autori i dyshuar në Durrës

Policia e Durrësit ka arrestuar autorin e dyshuar të ngjarjes së djeshme ku ndërroi jetë 33-vjeçari, Idajet Dulla. Ai është shtetasi Arbër Kote, 26-vjeç,...

U kap me armë në makinë, Fjolla Morina pranon autorësinë: Kisha harruar të ndërroja çantën

Këngëtarja Fjolla Morina, ka pranuar autorësinë e armës për të cilën u arrestua ditën e djeshme në doganën e Morinës në Kukës. Ajo ka...

Një përmbledhje sistematike mbi përhapjen e dëmtimeve traumatike të trurit (TBI) tek njerëzit e pastrehë ose në situata strehimi të paqëndrueshme, përfshirë 38 studime të publikuara midis viteve 1995- 2018, të botuara në revistën “Lancet Public Health”, sugjeron se njerëzit që nuk kanë një shtëpi, janë shumë më të rrezikuar të kenë një dëmtim të llojit TBI.

Autorët e studimit, bëjnë thirrje që punonjësit e kujdesit shëndetësor të ndërgjegjësohen për barrën dhe efektet e lidhura me dëmtimeve traumatike të trurit tek njerëzit që janë të pastrehë. Ata theksojnë se vlerësimet më gjithëpërfshirëse të shëndetit të tyre – përfshirë kontrollin për historinë e TBI – mund të ndihmojnë në përmirësimin e kujdesit ndaj tyre.

Autori kryesor i studimit Xhejkob Stabs nga Universiteti i British Kolumbias në Kanada, thotë: “Lëndimi traumatik i trurit, mund të jetë një faktor i rëndësishëm në sfidat komplekse shëndetësore, me të cilat përballet kjo pjesë e popullatës.

Puna jonë e vë theksin tek nevoja që profesionistët e kujdesit shëndetësor, duhet të jenë të vetëdijshëm mbi prekjen e madhe nga TBI të kësaj pjesë të popullatës, dhe mënyrën se si ajo lidhet me shëndetin”- tha ajo.

Në SHBA dhe BE, ka më shumë se 6 milionë njerëz të pastrehë çdo vit, dhe njerëzit e pastrehë dihet se kanë një shëndet më të dobët mendor dhe fizik, sesa popullata e përgjithshme. Ndonëse shpesh është i parandalueshëm, TBI është një problem i përhapur dhe i shpesh i shpërfillur i shëndetit publik, i lidhur me zhvillimin e mëvonshëm të çrregullimeve neurologjike dhe psikiatrike.

Autorët shqyrtuan studimet ekzistuese nga 6 vende me të ardhura të larta: Australia, Kanadaja, Japonia, Koreja e Jugut, Britania e Madhe dhe SHBA-ja, që përfshinin njerëz të çdo moshe që ishin ose të pastrehë, në situata të paqëndrueshme të strehimit, ose që kërkonin shërbime për të pastrehët.

Ata ekzaminuan edhe numrin e rasteve të reja, dhe të rasteve ekzistuese me dëmtime traumatike të trurit, dhe lidhjen midis TBI dhe shëndetit. Në rishikimin e tyre sistematik, ata përfshinë 38 studime, dhe rishqyrtuan lidhjen midis TBI dhe shëndetit. Rezultatet sugjerojnë që 1 në 2 persona të pastrehë përjetojnë një dëmtim traumtik të trurit (53 përqind), dhe gati një në katër prej tyre përjetojnë një TBI, që është e moderuar ose e rëndë (25 përqind).

Gjetjet e tyre, sugjeruan gjithashtu se dëmtimet traumatike të trurit, janë vazhdimisht të lidhura me një shëndet fizik dhe mendor më të dobët që vetë-raportohet nga të pastrehët, me vetëvrasjet dhe rrezikun e vetëvrasjeve, problemet me kujtesën, rritjen e përdorimit të shërbimit shëndetësor, dhe problemet me drejtësinë.

Ata vërejnë se këto lidhje duhet të rikonfirmohen në hulumtime të mëtejshme, përfshirë modelet e studimit të ardhshëm, për të vendosur më saktë normat e shpeshtësisë, si dhe për studime dhe praktika të shëndetit publik që të fokusohen në parandalimin e TBI, si dhe të kuptohen më hollësisht pasojat e TBI mbi këtë segment të popullatës.

Autorët spekulojnë se bazuar në krahasimin e vlerësimeve të tyre, me studimet e popullatës së përgjithshme, përhapja e TBI tek njerëzit e pastrehë, apo në situata të paqëndrueshme strehimi, mund të jetë potencialisht midis 2.5-4 herë më e lartë se sa në popullatën e përgjithshme.

Për më tepër, ata sugjerojnë që dominanca e rasteve me dëmtime traumatike të trurit në forma të moderuara ose të rënda në këtë populate, mund të jetë gati 10 herë më e lartë se sa vlerësimet e ngjashme në popullatën e përgjithshme./ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vrau 34-vjeçarin se i zuri rrugën, Arbër Kote: Më qëlloi me grushte, mbrojta veten

Arbër Kote u arrestua sot si autori i vrasjes së 34-vjeçarit Idajet Dulla, ditën e djeshme në Durrës. Mësohet se autori ka thënë se...

PD: Mësuesit po shfrytëzohen si skllevër, qeveria të marrë masa

Eksperti i Arsimit në PD Ndriçim Mehmeti, deklaroi se mësuesit po shfrytëzohen si skllevër dhe se detyrohen të punojnë me 2, 3 dhe 4...

Balla nga asambleja e PS në Belsh: Hapja e listave tashmë është fakt, humbësit të heqin dorë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste Taulant Balla ka marrë pjesë në mbledhjen e Asamblesë Socialiste të Belshit, në kuadër të takimeve organizative dhe...

“E akuzonte se ka 3-4 dashnore”, flet babai i të riut që tentoi vetëvrasjen në Fier

Lidhur me ngjarjen e djeshme ku Elton Meta ka kanosur me armë familjen e bashkëshortes së tij e më pas ka tentuar të vetëvritet...

Alarmante/ Rriten frikshëm shifrat e infektimeve në Francë

Shifrat në Francë vazhdojnë rritjen alarmante për shkak të koronavirusit. Vetëm në 24 orët e fundit janë regjistruar 13.498 raste të reja me Covid-19,...