E shtunë, 30 Maj, 2020
20 C
Tirana

“Gjyshja na mallkon, kërkon të dalim nga shtëpia”, historia tronditëse e dy vajzave jetime

Më të lexuarat

Ardi Veliu nxori videon, e ëma e 15-vjeçarit zbulon vendimin që ka marrë

Nëna e djalit të dhunuar nga disa policë në zonën e Liqenit Artificial, Zaida Çobo, ka thënë se është ndjerë e tmerruar. Në një...

Mustafa tregon se kur mund të mbahet votimi i qeverisë Hoti

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa është shprehur se ekziston mundësia që seanca për votimin e qeverisë të mbahet nesër ose ditën e hënë. Në një...

VIDEO/Ardi Veliu del blof, pamjet e të ëmës së djalit të dhunuar janë xhirime nga filmi

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, ka folur sot për dhunën e 4 efektivëve kundër një 15-vjeçari, ngjarje e cila ka...

Skandali me videon/ Ardi Veliut i ikën ‘situata nga duart’: Ju kërkoj ndjesë

Pas komentit qesharak ndaj nënës së 15-vjeçarit të dhunuar, ku përdori edhe një video personale për të fshehur gjurmët, një tjetër reagim ka ardhur...

Veseli: Demokracia e Kosovës është në momente vendimtare

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, shprehet se pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, demokracia është në një moment vendimtar, siç është edhe...

 “Zbatoni vendimin e Gjykatës Kushtetuese”, BE-ja thirrje politikanëve në Kosovë

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë dhe shefat e misioneve të BE-së, i janë drejtuar me një mesazh të qartë politikanëve në Kosovë, që...

Skandaloze/ Tenisti i famshëm lobon kundër Kosovës, Daçiç e shpërblen

Serbia po përdor sërish sportin, për politikë! Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç, ka shpërblyer me mirënjohje tenistin me famë botërore,...

Cakaj jep lajmin e mirë për Shqipërinë

Ministri Gent Cakaj, ka bërë me dije se grupi negociator për bisedimet e aderimit në BE është ngritur. Ai njoftoin me anë të një...

24 vite më parë/ Namik Dokle nxjerr foton e rrallë të grevës së urisë

Ish-kryetari i Kuvendit, Namik Dokle dhe deputet për disa legjislatura, ka ndarë me ndjekësit e tij një foto të rrallë të grevës së urisë...

Dorëheqja e mundshme e Vjosa Osmanit, nuk mund të zvarrisë formimin e qeverisë

Seancën për votimin e qeverisë së re, nuk mund të pengojë dorëheqja e mundshme e kryetares së Kuvendit, Vjosa Osmani. Në rastin e tillë,...

2 vite më parë, kryefamiljari i familjes Gorreja ndërroi jetë si pasojë e një smëundje të rëndë. Duke lënë pas veç dësëhpërim për dy vajzat dhe Elsën. Por, veç agonisë dhe dëshpërimit për humbjen e të atit, për ato nuk ka asnjë ditë të qetë. Jetojnë në një shtëpi me gjyshen, e cila është duke ia bërë jetën ferr mbesave.

“Nuk mundem të vazhdoj më me atë idenë që babin nuk e kam. Me idenë që do vijnë, do të bërrtasin. Të mallkojnë ditë-natë, nuk të duan sado pak. Nuk ka asnjë shpresë, nuk i kam bërë asgjë. Nuk e di pse nuk na duan.

Përballë dhimbjes për humbjen e njeriut të shtrenjtë, ato vuajnë për bukën e gojës dhe mungesën e një shtepie pasi dhe ajo që jetojnë nuk është e tyre.

“Gjyshja nuk na flet, sepse në këtë shtëpi ajo na trajton sikur nuk ekzistojmë. Bërrtet, na mallkon, do vetëm që të ikim nga këtu, sepse nuk jemi asgjë për të. Askush nuk vjen të na ndihmojë. Ku të iki unë, ku të shkojmë?! Babi ishte shumë keq dhe njëherë që shkova ta shoh ai mezi ngrihej, nuk erdhi njeri ta ndihmonte. Ai iku dhe ne ngelëm këtu, vetëm me sherre e as kjo shtëpi nuk është e jona.”

Ndërsa Elsa, punon si pastruese por e ka të pamundur t’i ofrojë një çati dy vajzave të saj.

“Unë zvarr do të tërhiqem për vajzat dhe pa shkollë nuk do t’i lë. Por, prapë them me vete si do ta bëj unë këtë gjë. Ku do t’i gjej unë të ardhurat për t’i ndjekur gocat?! Të kishin një dhomë për vete që të studionin, të rrinin, të kishin një banjo që të laheshin, të ishin të qeta.”

Ndër të tjera shtëpia ato jetojnë vetëm në një dhomë, e cila është në kushte skandaloze dhe i vë në rrezik jetën e vajzave. Pasi në çdo moment mund të bjerë tavani.

Lexo edhe :   Surpriza emocionuese e “Fundjavë Ndryshe” për tre fëmijët jetimë
Lexo edhe :   Surpriza emocionuese e “Fundjavë Ndryshe” për tre fëmijët jetimë

 “Ju lutem për një ndihmë sado të vogël, sepse këtu nuk rrihet dot më. E pastaj mund të jem më e qetë, pa frikën se mund të na bjerë tavani në kokë. Shiu futet brenda, lagështira është shumë e madhe. I themi mamit se si do ta kalojmë, nuk të zë dot gjumi nga frika e madhe. Soba nuk bën, ngrin ftohti gjatë dimrit. Muret po bien, çatia po ashtu, nuk rrihet do më në këtë shtëpi.”     

Nevojitet ndihma e të gjithëve, pasi të gjithë bashkë kemi treguar se mund t’ia dalim mbanë të shpëtojmë jetë. Për të dhënë kontributin tuaj, klikoni këtu.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rritje e numrit të të infektuarve, ja si paraqitet situata në 24 orët e fundit

Situata me koronavirusin vijon me të njëjtat shifra sikundër gjatë javës, duke mos pësuar asnjë ulje të kurbës. Në përditësimin e fundit të Ministrisë së...

24 vite më parë/ Namik Dokle nxjerr foton e rrallë të grevës së urisë

Ish-kryetari i Kuvendit, Namik Dokle dhe deputet për disa legjislatura, ka ndarë me ndjekësit e tij një foto të rrallë të grevës së urisë...

Ambasada Amerikane publikon pamjet, del me paralajmërimin e rëndësishëm

Ambasada Amerikane në Tiranë, ka publikuar në rrjetet sociale disa pamje nga salla e re e gjyqit në vendin tonë, e financuar nga USAID....

Për ata që po dalldisen nga ethet e rreme zgjedhore

Nga: Alfred Peza Palët politike opozitare të tryezës për reformën e re elektorale, po “përkëdhelen” për të fituar kohë deri në minutën e fundit, kur...

Nga Tayna e deri tek Ledri Vula, ja sa milionë humbën me pandeminë

Në mesin e sektorëve të prekur rëndë nga pandemia COVID-19 është ai i artistëve. Të ardhurat e gjeneruara nga koncertet, mbrëmjet e tjera muzikore...
WhatsApp KONTAKTO TT