E hënë, 18 Janar, 2021
-6 C
Tirana

Gjyqtarja e Fierit Arta Duka nesër në vetting, si ka ndryshuar pasuria në vite

Gjyqtarja e Gjykatës së Fierit, Arta Duka do të përballet të martën më 5 janar me Komisionin e Pavarur të Kualifikimit. Trupa gjykuese që po kryen procesin e vetingut përbëhet nga Olsi Komici, Brunilda Bekteshi dhe Lulzim Hamitaj.

Arta Duka ka përfunduar studimet në Shkollën e Magjistraturës në vitin 2010 dhe është emëruar fillimisht si gjyqtare në Gjykatën e Tiranës. Në vitin 2011, Duka është transferuar në gjykatën e Fierit, ku e kryen funksionin e gjyqtares prej një dekade.

Duka ka aplikuar pranë Këshillit të Lartë Gjyqësor për t’u promovuar si gjyqtare e Gjykatës së Apelit të Tiranës.

Analiza e pasurisë është një ndër tre shtyllat e rivlerësimit për gjyqtarët, së bashku me kontrollin e figurës dhe vlerësimin e aftësive profesionale.

Në deklaratën e parë të dorëzuar në vitin 2003, gjyqtarja Arta Duka zotëronte pasuri me vlerë 71 mijë lekë, ndërsa në fund të vitit 2016, pasuria e saj familjare është 1.4 milionë lekë.

Pasuria ndahet në rreth 872 mijë lekë likujditete bankare, 250 mijë lekë kursime në cash dhe një automjet me vlerë 330 mijë lekë.

Të ardhurat familjare për periudhën deklaruese janë 7.5 milionë lekë, nga të cilat gati 76% burojnë nga paga e Znj. Duka dhe 23% nga paga e bashkëshortit.

Përveç analizës për rritjen/uljen e pasurisë, strukturën e aseteve dhe të ardhurave, ky raport paraqet dhe kontrollin aritmetik/logjik të deklarimeve të subjektit si dhe “flamujt e kuq’  që identifikohen gjatë kontrollit. Kontrolli aritmetik/logjik për 7 vitet e deklarimit rezultoi pa probleme. /BIRN

Lexo edhe :   Skeda e pasurisë/ Si u rritën të ardhurat e ish-ministres, Besa Shahini

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bayern-in e nderon senatori Muller, por sa vuajtje me Freiburg

Fitore me vuajtje. Bayern Munich mposht Freiburg 2-1 dhe në fund duhet të falënderojë fatin pasi miqtë goditën tranversën që mund të sillte golin...

Koronavirusi i ri në Kosovë? Dërgohen 30 mostra për verifikim në Berlin

Kosova ka dërguar 30 mostra në Berlin për të parë nëse koronavirusi i ri ka mbërritur edhe në vendin e tyre. S30 mostra të zgjedhura...

Vaksinimi kundër koronavirusit, Italia vendos rregulla të reja

Italia vendos rregulla të reja për procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Personat mbi moshën 80 vjeç do të rezervojnë një vend me mjekët e...

Karakaçanov: Maqedonia e Veriut, pjesa më tragjike e historisë bullgare

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me Maqedoninë e Veriut,...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...