E premte, 14 Gusht, 2020
34 C
Tirana

Gjyqtari Besim Trezhnjeva gjunjëzohet para drejtësisë, KPA lë në fuqi vendimin e KPK-së

Më të lexuarat

Sërish rekord rastesh të reja në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 3 persona nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot...

Rritet ndjeshëm numri i rasteve të reja në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar...

VIDEO/ Si rrethoi dhe shtriu përtokë policia organizatorin e ngjarjes së Tushemishtit

Policia ka publikuar sot pamjet nga momentet e arrestimeve të bujshme pasditen e djeshme në Tiranë. Gjatë këtij operacioni, u kapën në zonën e Freskut...

“A i keni trutë në kokë?”/ Aida Shtino kritikon ashpër mjekët e Infektivit

Gazetarja e njohur, Aida Shtino, ka kritikuar mënyrën se si po menaxhohet situata e pandemisë në vend. Përmes një postimi në Facebook, Shtino ka akuzuar...

Përfundon misioni i mjekëve italianë, Manastirliu: Bashkëpunimi ynë do të vijojë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu së fundmi priti në një takim grupin e mjekëve italianë, të cilët për 2 javë ofruan veprimtari konsulence për...

Franca çoi avionët ushtarakë në ndihmë të Greqisë, vjen reagimi i ashpër i presidentit turk

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka reaguar pas thirrjes që Franca i bëri BE-së që të vendoste sanksione ndaj Turqisë. Pa emërtuar askënd, Erdogan tha...

Rriten tensionet, anijet dhe avionët francezë pozicionohen në anën greke në Egje

Egjeu Lindor nuk po gjen qetësi dhe duket se situata është nxehur shumë gjatë orëve të fundit. Franca i është përgjigjur Turqisë duke dërguar në...

“Djali e kaloi i pari, pastaj Ajola dhe unë!” Veliaj tregon si e mori virusin

Erion Veliaj ka folur sot për eksperiencën e tij në përballimin me virusin COVID-19, një ditë pasi doli negativ në tamponin e dytë. Në një...

Makina e së ardhmes që mund të bëjë 1600 km me një serbator

Kompania Hyperion, me bazë në Kaliforni, prezantoi supermakinën e saj me hidrogjen, me të cilën ajo shpreson që të ndryshojë mendimin e njerëzve për...

Tërbohen serbët, këngëtarja e njohur nuk e mohon: Po jam shqiptare

Këngëtarja e njohur në Serbi, Edita Aradinovic, ka provokuar keq fansat e saj së fundmi, me anë të një InstaStory. Ajo është pyetur nga një...

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka lënë në fuqi vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për shkarkimin e gjyqtarit të gjykatës së Durrësit, Besim Trezhnjeva. KPA ka shqyrtuar ankesën e Trezhnjevës pas shkarkimit në 13 prill nga KPK-ja.

Vendimi për shkarkimin e Trezhnjevës u mor nga trupa gjykuese Ardian Hajdari, relator Luan Daci dhe Ina Rama, Rezarta Schuetz, Sokol Çomo.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit shkarkoi nga detyra gjyqtarin Besim Trezhnjeva në prill pasi nuk justifikoi pasurinë.

Nuk justifikoi pasurine 20 milione lekeshe

Në seancën e dëgjimit të 11 prillit, u bë me dije se KPK saj ka dalë në konkluzionin se Besim Trezhnjeva ka kryer deklarim të rremë të pasurisë. Ka mosdeklarim të të ardhurave  dhe ka mungese te burimeve financiare të ligjshme.  Sipas Komisionit vlera e pasurisë që nuk justifikohet nga gjyqari është mbi 20 milion lekë.

Vendimi i Komisionit të Posaçëm të Apelimit

Trupa gjykuese e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, kryesuar nga Ardian Hajdari, relator Luan Daci dhe anëtarë Ina Rama, Rezarta Schuetz, Sokol Çomo, sot, më datë 26.07.2018, ora 10:00, në dhomë këshillimi, bazuar në nenin 66/1 gërma “a” të ligjit 84/2016 “Për rivlerësimin kalimtar të gjyqtarëve dhe prokurorëve në Republikën e Shqipërisë”, vendosi:

 Lënien në fuqi të vendimit N14 datë 13.04.2018, të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit që i përket subjektit të rivlerësimit z. Besim Trezhnjeva. Ky vendim është përfundimtar, i formës se prerë dhe hyn në fuqi menjëherë. Kundër këtij vendimi lejohet ankim në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut.

 U shpall sot, në Tiranë më datë 26.07.2018.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

EMRAT/ OFL iu dërgon formularin tre të dënuarve

Operacioni Forca e Ligjit ka zbarkuar sot në Kukës dhe Tiranë, ku i ka dërguar kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë...

Situata në Kakavijë/ MEPJ: Pala greke ka njoftuar lehtësimin e masave

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka reaguar lidhur me situatën e krijuar në pikën e kalimit kufitar me Greqinë, në Kakavijë. MEPJ sqaron...

Radha kilometrike në Kakavijë, reagon Sandër Lleshaj

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, ka reaguar lidhur me situatën kaotike të krijuar në Kakavijë. Përmes një postimi në Facebook, Lleshaj thekson se në bashkëpunim...

Java mbyllet pozitivisht për valutat e huaja. Zhvlerësohet monedha vendase

Monedha evropiane ka shënuar një rritje të lehtë të vlerës këtë të premte duke u blerë sot me 123.5 lekë dhe duke u shitur me 124.1 lekë në...

Mali i Zi hap kufirin me Shqipërinë

Duke nisur nga e shtuna, Mali i Zi do të hapë kufijtë për vendet e rajonit, përfshirë këtu edhe Shqipërinë. “Për të hyrë në Mal...