E martë, 20 Tetor, 2020
21 C
Tirana

Gjiknuri zbulon vendimin e prerë të socialistëve

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

Damian Gjiknuri, bashkëkryetari i Komisionit për Reformën Zgjedhore, ka dhënë një deklaratë për mediat pas takimit të Këshillit Politik që është mbajtur sot. Gjiknuri tha se janë arritur disa konsensuse me Partinë Demokratike për disa çështje, po ashtu ai tha se çështja e zgjedhjeve të parakoshme ka përfunduar dhe nuk ka për të ndodhur. Sipas tij, propozimet e PD-së nuk mund të vënë në pikëpyetje Reformën në Drejtësi. E po kështu, nëse do PD që t’i kthehet institucioneve, nuk ka pse të bëjë lojën e presidentit.

“Diskutuam për Kolegjin. Të them të drejtën, konstatuam disa propozime që kërkojnë rishikim, sepse nuk mund të vejmë në pikëpyetje Reformën në Drejtësi. Jemi të gatshëm të gjejmë një zgjidhje, por pa vënë në rrezik reformën.

Diskutuam për në sërë çështjesh. Jemi duke progresuar. Gjërat principate me organizimin kushtetues, nuk mund t’i vëmë në pikëpyetje për disa shqetësime që ka PD.

Ruajtja për rolin e policisë, për ruajtjen e rendit në qendrën e votimit, do t’i pranojmë. PD është aty për të miratuar Kodin Zgjedhor, në bashkëpunim me ne dhe parlamentin që do ta miratojë. Nëse duan dhe vërtetë kanë vendosur që t’i kthehen institucioneve, s’ka pse PD që të përfshihet në lojën e presidentit”.

Gjiknuri shtoi se nuk është normale qe Vettingu mund të bllokohet, për shkak të formimit të Kolegjit Zgjedhor.  “Nuk është normale që Vettingu të bllokohet për shkak të formimit të Kolegjit Zgjedhor. Gjyqtarët që kanë kaluar Vettingun, të jenë pjesë e formimit të Kolegjit Zgjedhor. Nuk duam që propozimet e PD të ndalojnë zbatimin e Kushtetutës”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ministri i Jashtëm grek: Do e zgjidhim bashkë çështjen e ligjit të luftës

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias po zhvillon një vizitë zyrtare në Tiranë. Pas përfundimit të takmit me kryeministrin Edi Rama, Dendias tha në konferencën...

Së shpejti, mbledhje e përbashket e dy qeverive Shqipëri-Greqi

Së shpejti, do të ketë një mbledhje të përbashkët të qeverisë së Shqipërisë dhe asaj të Greqisë. Kështu bëri të ditur kryeministri Edi Rama, gjatë...

Detaji/ Kryeministri Rama me kollare kuqezi në takimin me ministrin grek

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar sot një takim me ministrin e Jashtëm të Greqisë, Nikos Dendias. Pas mbarimit të takimit, Rama dhe Dendias kanë dalë...

Rama: Shqipëria dhe Greqia do i drejtohen drejtësisë ndërkombëtare për detin

Kryeminstri, Edi Rama tha sa çështja e detit me Greqinë, do t’i lihet  drejtësisë ndërkombëtare për të vendosur pikat mbi i. Deklaratën, Rama e dha...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...