E martë, 31 Mars, 2020
14 C
Tirana

Gjiknuri zbulon vendimin e prerë të socialistëve

Lexo edhe ...

COVID-19/ SHBA ndihmon Italinë

Italia prej javësh është “gjunjëzuar” nga koronavirusi, duke pësuar humbje të shumta në njerëz. Ndërkohë ndër shtetet që është solidarizuar me Italinë është edhe SHBA. Kjo...

Edhe SHBA lë pas Kinën/ Ja sa ka shkuar numri i viktimave nga koronavirusi

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po shohin një rritje shumë të shpejtë të numrit të infektuarve dhe viktimave të shënuara nga koronavirusi. Sipas Worldometer, numri...

Mjekët në frontin e “luftës”, ultrasit e PSG u qëndrojnë pranë çdo ditë

Ultrasit e kampionëve të Francës po ndihmojnë stafet mjekësore në rajonin e kryeqytetit të Francës. “Collectif Ultra Paris” po shpërndajnë pije dhe ushqime për mjekët...

Ushtria amerikane do të ndërtojë mbi 340 spitale të përkohshme

Zyrtarë amerikanë synojnë të ndërtojnë qindra spitale të përkohshëm në të gjithë vendin për të përballuar mijëra raste të reja të koronavirusit që diagnostikohen...

Damian Gjiknuri, bashkëkryetari i Komisionit për Reformën Zgjedhore, ka dhënë një deklaratë për mediat pas takimit të Këshillit Politik që është mbajtur sot. Gjiknuri tha se janë arritur disa konsensuse me Partinë Demokratike për disa çështje, po ashtu ai tha se çështja e zgjedhjeve të parakoshme ka përfunduar dhe nuk ka për të ndodhur. Sipas tij, propozimet e PD-së nuk mund të vënë në pikëpyetje Reformën në Drejtësi. E po kështu, nëse do PD që t’i kthehet institucioneve, nuk ka pse të bëjë lojën e presidentit.

“Diskutuam për Kolegjin. Të them të drejtën, konstatuam disa propozime që kërkojnë rishikim, sepse nuk mund të vejmë në pikëpyetje Reformën në Drejtësi. Jemi të gatshëm të gjejmë një zgjidhje, por pa vënë në rrezik reformën.

Diskutuam për në sërë çështjesh. Jemi duke progresuar. Gjërat principate me organizimin kushtetues, nuk mund t’i vëmë në pikëpyetje për disa shqetësime që ka PD.

Ruajtja për rolin e policisë, për ruajtjen e rendit në qendrën e votimit, do t’i pranojmë. PD është aty për të miratuar Kodin Zgjedhor, në bashkëpunim me ne dhe parlamentin që do ta miratojë. Nëse duan dhe vërtetë kanë vendosur që t’i kthehen institucioneve, s’ka pse PD që të përfshihet në lojën e presidentit”.

Gjiknuri shtoi se nuk është normale qe Vettingu mund të bllokohet, për shkak të formimit të Kolegjit Zgjedhor.  “Nuk është normale që Vettingu të bllokohet për shkak të formimit të Kolegjit Zgjedhor. Gjyqtarët që kanë kaluar Vettingun, të jenë pjesë e formimit të Kolegjit Zgjedhor. Nuk duam që propozimet e PD të ndalojnë zbatimin e Kushtetutës”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

COVID-19/ SHBA ndihmon Italinë

Italia prej javësh është “gjunjëzuar” nga koronavirusi, duke pësuar humbje të shumta në njerëz. Ndërkohë ndër shtetet që është solidarizuar me Italinë është edhe SHBA. Kjo...

Edhe SHBA lë pas Kinën/ Ja sa ka shkuar numri i viktimave nga koronavirusi

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po shohin një rritje shumë të shpejtë të numrit të infektuarve dhe viktimave të shënuara nga koronavirusi. Sipas Worldometer, numri...

Mjekët në frontin e “luftës”, ultrasit e PSG u qëndrojnë pranë çdo ditë

Ultrasit e kampionëve të Francës po ndihmojnë stafet mjekësore në rajonin e kryeqytetit të Francës. “Collectif Ultra Paris” po shpërndajnë pije dhe ushqime për mjekët...

Ushtria amerikane do të ndërtojë mbi 340 spitale të përkohshme

Zyrtarë amerikanë synojnë të ndërtojnë qindra spitale të përkohshëm në të gjithë vendin për të përballuar mijëra raste të reja të koronavirusit që diagnostikohen...

Neuer rezufon rinovimin,Chelsea hidhet në sulm

Në mes të pandemisë që ka shkaktuar koronavirus, zërat e merkatos vazhdojnë dhe shtohen dita ditës. Duke pritur të kuptojnë se kur do të...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT