E premte, 15 Janar, 2021
3 C
Tirana

Gjiknuri: PD-LSI po bllokojnë procesin, s’ka marrëveshje

Në një prononcim për mediat, anëtari i mazhorancës në Këshillin Politik, Damian Gjiknuri tha se pret nga opozita jashtëparlamentare që të sjell në Këshillin Politik një model ku përdoret sistemi rajonal propocional dhe me lista të hapura dhe mazhoranca do e pranojë.  Përfaqësuesi i PS u shpreh se janë gati të zbatojnë çdo model që është brenda zonës së OSBE, por shtoi se opozita jashtëparlamentare nuk ka bërë asnjë propozim të qartë.

Ai shtoi më tej se opozita jashtëparlamentare ndodhet në një pozitë bllokuese, me anë të këresave të saj politike. Po sipas tij, opozita jashtëparlamentare kërkon vetëm bllokim, ndërkohë opozita parlamentare dhe mazhoranca kanë ofruar kompromis.

“Fatkeqësisht, opozita jashtëparlamentare ndodhet në një pozitë bllokuese me anë të kërkesave të saj politike. Ata nuk japin asnjë shpjegim për koalicionet parazgjedhore, nga ana tjetër ekspertët kanë thënë se hapja e listave nuk ndalon koalicionet. Opozita jashtëparlamentare kërkon vetëm bllokim, ndërkohë opozita parlamentare dhe mazhoranca ka ofruar kompromis.

Ata thonë se shqetësimi i tyre nuk është hapja e listave, por e kanë tek koalicionet. Ne u kemi thënë që të zgjedhin një model dhe ta paraqesin në Këshillin Politik. Një model është dhënë nga PS dhe kanë thënë Letoninë ose Holandën, ne jemi gati që të pranojmë kë model të duam që të jetë brenda hapësirës së OSBE. Në jemi dakord që të sjellin kë model të duan”, u shpreh deputeti i PS.

Lexo edhe :   Lidhëset elektorale të Ramës dhe këpucët e palidhura ende të opozitës
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA vijon tërheqjen e trupave nga Afganistani, kanë mbetur vetëm 2.500

Ushtria amerikane ka ulur nivelin e trupave në Afganistan në 2.500. Ky është niveli më i ulët i pranisë amerikane në gati dy dekada,...

Aksidenti me 4 viktima/ Momenti i parakalimit të gabuar të ‘Citroen-it’ (Video)

Publikohet video e aksidentit që i mori jetën 4 shtetasve nga Kosova në Rrugën e Kombit, mbrëmjen e djeshme (14 janar). Në videon e publikuar...

Rigoni dhe samiti i Tiranës

Nga: Frrok Çupi Këtu është në plan një samit dialogu mes shteteve fqinje, por njëkohësisht disa kanë lëshuar fjalë kundër, sikur ‘u bëmë ne shqiptarët...

Vllaznia me njërën dorë te titulli, Teuta zhyt Bylisin në krizë

Përfundojnë dy ndeshjet që hapën siparin e javës së 14 të Kategorisë Superiore. Teuta mundi me rezultatin e pastër 2-0 Bylisin, dhe me këtë fitore...

Nuk mbajti premtimin për ujësjellësin, banorët lidhin te pema kreun e komunës

Kryetari i komunës në qytetin jugor meksikan Chiapas, Oscar Ramirez është lidhur nga banorët e zonës, pasi nuk mbajti premtimin për ndërtimin e një...