E mërkurë, 16 Qershor, 2021
25.5 C
Tirana

Gjermania nuk do të lejojë festimet e Vitit të Ri/Merkel merr vendimin ekstrem

Gjermania nuk do të festojë Vitin e Ri, si një ndër masat për frenimin e pandemisë. Ndonëse më herët u pretendua se në sajë të masave do të arrihej të shpëtoheshin Krishtitlindjet dhe Viti i Ri, numri i lartë i të infektuave ka sjellë ndryshim planesh. Autoritetet shëndetësore, të ndodhura përpara një situate kritike, kanë vendosur që qytetarët ti ‘ndëshkojnë’ edhe me festimet e fundvitit, për të mirën e përbashkët. Sa më pak infektime dhe shpëtim jete.

Kancelarja gjermane Angela Merkel u është drejtuar qytetarëve, duke u thënë se festimet e Vitit të Ri nuk do të bëhen këtë vit, për shkak të pandemisë së koronavirusit.

“Do të jetë Krishtlindje nën kufizimet e koronës, por nuk do të jetë Krishtlindje e vetmuar”, është shprehur Merkel. Kancelarja ka paralajmëruar se “drita në fund të tunelit është shumë larg”. Për katër javë, në Gjermani do të qëndrojnë të mbyllura baret, teatrot, palestrat dhe kinematë.

Sipas Merkel, ecuria e muajit nëntor do të jetë kyç në përcaktimin e hapit të radhës që Gjermania do të hedhë, por ajo u shpreh se po shpresonte për një kthesë të situatës.

“Ne nuk mund të lejojmë përhapjen e shpejtë të virusit, që të mbingarkojë sistemin tonë shëndetësor. Gjatë muajve të dimrit, do të limitojmë kontaktet private. Është në dorën e gjithësecilit që ta bëjë muajin nëntor të jetë i suksesshëm”.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Italia në panik/ Alarm për bombë pranë stadiumit ku do luhet kundër Zvicrës

Italia ndodhet në panik, pak orë para se përfaqësuesja të luajë ndeshjen e dytë të kampionatit europian përballë Zvicrës. Një alarm për bombë, ka...

SHBA i dhuron Shqipërisë, 1 milion dollarë pajisje mjekësore

Komanda europiane e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, i ka dhuruar Shqipërisë 1 milion dollarë pajisje mjekësore kundër koronavirusit për spitalin Nënë Tereza në...

Putin: Biden është burrë shteti, shumë ndryshe nga Trump

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin e ka konsideruar burrë shteti homologun e tij amerikan, Joe Bideen. Në konferencën për mediat pas takimit me këtë të...

Euro prek nivelin më të ulët që nga fillimi i pandemisë

Euro ra të mërkurën në nivelin e 122.85 lekëve, duke prekur nivelin më të ulët që nga fillimi i pandemisë. Sipas kursit zyrtar të këmbimit...

BE-ja bie dakord për sanksione të reja ndaj Bjellorusisë

Bashkimi Evropian ka rënë dakord për të vendosur sanksione ndaj 78 individëve dhe shtatë entiteteve të Bjellorusisë për shkak të uljes së detyruar të...