E diel, 20 Shtator, 2020
26 C
Tirana

Gjenerali rus jep alarmin: Rreziku për luftë mes Rusisë dhe NATO-s po rritet

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Vrau me thikë në zemër 33-vjeçarin pasi u zunë për rrugën, arrestohet autori i dyshuar në Durrës

Policia e Durrësit ka arrestuar autorin e dyshuar të ngjarjes së djeshme ku ndërroi jetë 33-vjeçari, Idajet Dulla. Ai është shtetasi Arbër Kote, 26-vjeç,...

U kap me armë në makinë, Fjolla Morina pranon autorësinë: Kisha harruar të ndërroja çantën

Këngëtarja Fjolla Morina, ka pranuar autorësinë e armës për të cilën u arrestua ditën e djeshme në doganën e Morinës në Kukës. Ajo ka...

Rreziku i luftës në Arktik, që përfshin Rusinë dhe NATO-n po rritet, pohoi një komandant i lartë i Kremlinit.

Parashikimi tronditës erdhi nga zv-admirali Alexander Moiseev, kreu i Flotës Veriore Ruse. Ai theksoi një rritje të konsiderueshme të pranisë së NATO’s në ujërat polare duke paralajmëruar se aktivitetet ushtarake nga Britania dhe SHBA’të së bashku me vendet e tjera perëndimore, janë dyfishuar në 5 vite.

Kjo vjen pasi Vladimir Putin ka urdhëruar rihapjen dhe modernizimin e bazave ushtarake përgjatë 15,000 miljeve të vijës bregdetare të Arktikut të Rusisë.

”Në të ardhmen e afërt, ne duhet të presim një rritje të mëtejshme të pranisë ushtarake të forcave të armatosura të kombinuara dhe, si rezultat, një rritje e gjasave të konfliktit”, tha Moiseev, duke i kërkuar NATO-s të qëndrojë jashtë asaj që Moska e sheh si oborrin e saj polar të pasur me minerale.

”Vitet e fundit, forcat e armatosura të përbashkëta të vendeve anëtare të aleancës kanë realizuar dhjetëra stërvitje, në afërsi të kufijve tanë veriorë.”

Vlerësimet perëndimore sugjerojnë se ekzistojnë burime të mëdha të energjisë së pashfrytëzuar në Arktik që përmbajnë 90 miliardë fuçi naftë, 1.7 trilion metra kub gaz natyror dhe 44 miliardë fuçi lëngje të gazit natyror.

Komandanti i flotës veriore akuzoi Perëndimin se po kërkonte të ushtrojë presion ndaj Rusisë me sanksione dhe të politizojë bashkëpunimin shumëpalësh në Arktik.

Lexo edhe :   Marrëveshja në Uashington/ Rusia del kundër Serbisë, e akuzon për tradhëti me SHBA

Ai akuzoi vendet e NATO-s për dështimin e njohjes së interesave kombëtare ruse dhe gatishmërinë për të përdorur forcën ushtarake si një mjet për të arritur qëllimet politike.

Dhe ai pretendoi se vendet që nuk janë anëtare të NATO-s, si Suedia dhe Finlanda po rrisin interesat e tyre ushtarake të Arktikut – së bashku me vendet që nuk kanë territor polar. “Formacionet ushtarake të shteteve jo të përafërta po përfshihen gjithnjë e më shumë në stërvitje ushtarake dhe ushtrime në rajon, para së gjithash, Suedinë dhe Finlandën, të cilat po marrin pjesë në mënyrë aktive tani,” tha ai.

Lexo edhe :   Marrëveshja në Uashington/ Rusia del kundër Serbisë, e akuzon për tradhëti me SHBA

Moska po kërkon miratimin e KB për pretendimin e saj se kreshtat nën ujë nënkuptojnë që rafti i saj kontinental duhet të zgjerohet, duke rritur të drejtën e tij për të shfrytëzuar rezervat e pashfrytëzuara. / Ekspress

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Haradinaj: Spektakël dashakeq me dosjet e Speciales, kjo nuk e ndihmon Kosovën

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka shprehur shqetësim lidhur me zhvillimet e fundit me dosjet e Gjykatës Speciale duke thënë...

Studimi/ Personat me syze preken më pak nga koronavirusi

Në një spital në Suizhou të Kinës, 276 pacientë ishin pranuar në një periudhë prej 47 ditësh, por vetëm 16 pacientë ishin të diagnostikuar...

Vrau 34-vjeçarin se i zuri rrugën, Arbër Kote: Më qëlloi me grushte, mbrojta veten

Arbër Kote u arrestua sot si autori i vrasjes së 34-vjeçarit Idajet Dulla, ditën e djeshme në Durrës. Mësohet se autori ka thënë se...

PD: Mësuesit po shfrytëzohen si skllevër, qeveria të marrë masa

Eksperti i Arsimit në PD Ndriçim Mehmeti, deklaroi se mësuesit po shfrytëzohen si skllevër dhe se detyrohen të punojnë me 2, 3 dhe 4...

Balla nga asambleja e PS në Belsh: Hapja e listave tashmë është fakt, humbësit të heqin dorë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste Taulant Balla ka marrë pjesë në mbledhjen e Asamblesë Socialiste të Belshit, në kuadër të takimeve organizative dhe...