E martë, 9 Mars, 2021
8 C
Tirana

Gjendja e jashtëzakonshme, Komisioni i Sigurisë pranon kërkesën e Ramës

Komisioni i Sigurisë ka pranuar kërkesën e kryeministrit Edi Rama për zgjatjen e gjendjes së Jashtëzakonshme të fatkeqësisë natyrore në qarqet Tiranë, Durrës dhe Kurbin deri më 31 mars 2020.

Kërkesa në fjalë do të kalojë në Parlament, nga ku pritet edhe vendimi përfundimtar. Së bashku me kërkesën, Kuvendit i është dërguar edhe një relacion shpjegues, shkresë që mban firmën e kreut të qeverisë dhe Sekretarit të Përgjithshëm të Kryeministrisë, Ëngjëll Agaçi

Në kërkesë cilësohet se: Lëkundjet e tërmetit ndonëse me frekuencë dhe intensitet më të ulët vazhdojnë të ndihen në qarqet e përmendura. Veprimtaria e strukturave operacionale dhe nevoja e marrjes se masave në kuadër të gjendjes së fatkeqësisë natyrore është emergjente, si në ditët e para të marrjes së masës.

Gjendja e Jashtëzakonshme në vend u shpall pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit, i cili la pas 51 viktima.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Nga Kukësi në Korçë, Rama prezanton 12 kryesuesit e PS në qarqe (Emrat)

Zbardhet lista e plotë e kandidatëve të PS për zgjedhjet e 25 prillit

Ka përfunduar mbledhja e kryesisë së Partisë Socialiste e cila zgjati për disa orë pasditen e sotme. Sekretari i Përgjithshëm i PS, Taulant Ball ka...

Zbardhet debati në Kryesinë e PS mes kryeministrit Edi Rama dhe Ditmir Bushatit

Zbardhet debati mes kryeministrit Edi Rama dhe ish-ministrit për Europën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati në mbledhjen me dyer të mbyllura në Kryesinë...

Dalin emrat e parë nga PS/ Rama në Durrës e Vlorë, Majko i 19-ti në Tiranë

Dalin emrat e parë të kandidatëve për zgjedhjet e 25 prillit nga radhët e Partisë Socialiste. Mësohet se kryeministri Edi Rama do të kandidojë...

Zgjedhjet e 25 prillit, Facebook paralajmëron partitë politike

Platforma sociale, “Facebook” ka bërë një thirrje për partitë politike, duke u kërkuar atyre të jenë transparente për mënyrën se si do të financojnë...

Meta rikthehet në krye të LSI-së, nëse fiton Rama? Ja si përgjigjet Kryemadhi

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, shprehet e bindur se opozita e bashkuar, në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit do të marrë...