E diel, 5 Prill, 2020
14 C
Tirana

Gënjeu Kongresin, aleati i presidentit Trump dënohet me burg

Lexo edhe ...

Ndërron jetë pacientja në Spitalin Infektiv

Ministria e Shëndetësisë së fundmi ka njoftuar se në Spitalin Infektiv ka ndërruar jetë nga infarkti kardiak një paciente 84-vjeçare nga Tirana, e konfirmuar...

Ishte në terapi intensive, 80-vjeçarja nga Vlora mposht koronavirusin

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetet sociale ka dhënë lajmin e mirë se një 80-vjeçare nga Vlora ka arritur të...

Dy komuna me shumicë serbe në veriun e Kosovës në karantinë/ Nisin përplasjet politike

Autoritetet lokale në veriun e Kosovës të banuar me shumicë serbe futën në karantinë komunën e Mitrovicës së Veriut dhe Zveçanin, pas raportimeve për...

Pas Boris Johnson, edhe e fejuara e tij shtatzënë rezulton pozitive me COVID-19

Pak ditë më parë mediat e huaja raportuan se kryeministri britanik Boris Johnson rezultoi pozitiv me COVID-19. Ndërkohë së fundmi është bërë me dije se...

Bashkëpunëtori i ngushtë i presidentit Trump, Roger Stone është dënuar ditën e sotme me 40 muaj burg.

Politikani republikan i cili është përfshirë në hetimet për Rusinë në vitin 2016, akuzohet se ka gënjyer Kongresin si dhe ka manipuluar dëshmitarët. E gjitha kjo për të mbrojtur mikun e tij, presidentin e SHBA-së, Donald Trump.

Trump kritikoi javën e kaluar prokurorët shtetërorë, pasi kërkuan që politikani të dënohej nga shtatë deri në nëntë vjet burgim. Në postimet e tij në Twitter, Trump i konsideronte këto kërkesa si “të tmerrshme dhe të padrejta”. Pak më vonë, Prokurori i Përgjithshëm, William Barr rekomandoi dënim të ulët për Stone, duke nxitur reagime për ndërhyrje të mundshme presidenciale në këtë rast, që ka shtyrë 4 prokurorë të japin dorëheqje.

Barr pati thënë se nuk është ndikuar nga reagimet e presidentit. Mirëpo më shumë se 2,000 ish-pjesëtarë të Departamentit të Drejtësisë kanë nisur letër të hapur me kërkesë shkarkimin e tij.

Gjykimi kundër Stone rrjedh nga hetimi i Muellerit, i cili ka treguar në detaje për hakimin rus, përpjekjet për propagandë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 dhe kontaktet në mes të fushatës së Trumpit dhe Moskës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Ndërron jetë pacientja në Spitalin Infektiv

Ministria e Shëndetësisë së fundmi ka njoftuar se në Spitalin Infektiv ka ndërruar jetë nga infarkti kardiak një paciente 84-vjeçare nga Tirana, e konfirmuar...

Ishte në terapi intensive, 80-vjeçarja nga Vlora mposht koronavirusin

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetet sociale ka dhënë lajmin e mirë se një 80-vjeçare nga Vlora ka arritur të...

Dy komuna me shumicë serbe në veriun e Kosovës në karantinë/ Nisin përplasjet politike

Autoritetet lokale në veriun e Kosovës të banuar me shumicë serbe futën në karantinë komunën e Mitrovicës së Veriut dhe Zveçanin, pas raportimeve për...

Pas Boris Johnson, edhe e fejuara e tij shtatzënë rezulton pozitive me COVID-19

Pak ditë më parë mediat e huaja raportuan se kryeministri britanik Boris Johnson rezultoi pozitiv me COVID-19. Ndërkohë së fundmi është bërë me dije se...

Spaho: Policia jonë rri dhe ha fara, shteti s’është në gjendje të vendosë rregull

Nënkryetari i Partisë Demokratike Edmond Spaho përmes një postimi në rrjetin social Facebook, shprehet se shteti nuk është në gjendje të vendosë rregull në...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT