E shtunë, 28 Nëntor, 2020
8 C
Tirana

Gazetari rrëfen makthin: 25 ditë pas tamponit, s’kam marrë përgjigje zyrtare

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

Një gazetar në mediat në vend ka rrëfyer betejën e vështirë që ka kaluar me koronavirusin. Po kaq e vështirë me përballjen me virusin ishte edhe marrja e përgjigjes së tamponit, e cila ishte vonuar plot 25 ditë. Gazetari Renaldo Salianji ka treguar për Euronews Albania ditët e vështira të infektimit me COVID-19.

Ai ka rrëfyer se virusin e ka marrë në Ballsh, gjatë protestës së naftëtarëve. Pasi ka marrë në telefon 127 për të kërkuar informacion, e kanë këshilluar se duhej ti referohej tek mjeku i familjes. Por mjekun e familjes, gazetari e ka në Korçë. Mjeku i familjes nuk mund ta referonte në Drejtorinë Shëndetit Publik në kryeqytet, dhe pati një procedurë shumë të gjatë deri në marrjen e tamponit.

“Unë kam pasur kontakt me një person të infektuar. Kam qenë gjatë grevës së urisë së naftëtarëve në Ballsh, dhe njëri prej tyre ishte i infektuar me COVID-19. Unë kam pasur kontakte të afërta me z. Sokol Dautaj. Pasi mora vesh që ishte i infektuar me COVID-19, vendosa të karantinohem dhe dy ditë më pas m’u shfaqën simptomat.

Kam marrë në telefon 127 për të kërkuar informacion, sesi është procedura e bërjes së tamponit dhe më pas më këshilluan se duhet të referoja tek mjeku i familjes. Por unë mjekun e familjes e kam në Korçë. Mjeku i familjes nuk mund ta referonte në Drejtorinë Shëndetit Publik në kryeqytet, dhe pati një procedurë shumë të gjatë deri në marrjen e tamponit”, tregoi ai.

Ai është shprehur më tej se rreth 4 ditë ka pasur temperaturë deri në 39 gradë, dhe se përgjigjen e tamponit e ka marrë 10 ditë me vonesë, në rrugë jo-zyrtare.

Lexo edhe :   COVID-19 i merr jetën artistes së madhe shqiptare
Lexo edhe :   ZYRTARE/Mësimi i alternuar nis në 1 dhjetor, ja kush përjashtohet nga skema

“Jam këshilluar me mjekë të tjerë që i kam njohur, edhe jashtë Shqipërie, kanë qenë kontakte personale. Fillimisht kanë qenë simptoma të lehta, ka qenë dhimbja e kokës për disa ditë dhe më pas filloi temperatura që 3-4 ditë ishte deri në 39 gradë celcius dhe më pas kolla dhe simptomat, dhimbja e trupit, mungesa e oreksit.

Unë nuk kam marrë antibiotik gjatë kësaj periudhe, sepse përgjigjja e tamponit më ka ardhur me 10 ditë vonesë. Kanë qenë mjekët që më rekomanduan mos përdorja antibiotik deri në marrjen e përgjigjes, pasi mund të ishte edhe një grip i thjeshtë dhe jo COVID. Në momentin qe mua më erdhi përgjigjja e tamponit, simptomat e rënda kishin kaluar dhe mjekët vendosën që të mos trajtohesha me antibiotik, por vetëm me suplemente, vitamina dhe një shurup dhe disa kokrra për kollën”, tha ai më tej.

Gazetari sqaroi se përgjigjen e tamponit e ka marrë nga një mikeshë e tij që punon në ISHP, nëpërmjet një mesazhi në whatsup, por jo zyrtarisht edhe pse kanë kaluar 25 ditë.

“Zyrtarisht përgjigjen e tamponit nuk e kam marrë akoma, megjithëse kanë kaluar 25 ditë nga bërja e tamponit. Përgjigjen ma ka dhënë një e njohura ime në whatsup që punon në ISHP”, përfundoi gazetari.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...