E premte, 22 Janar, 2021
13 C
Tirana

Gazetari kosovar: Jam i sigurt, Edi Rama shkarkoi Besa Shahinin dhe Gent Cakajn

Gazetari kosovar, Berat Buzhala deklaroi se kryeministri se kryeministri Edi Rama e ka shkarkuar ish-ministren e Arsimit Besa Shahini, dhe ajo nuk ka dhënë dorëheqjen me dëshirën e saj.

Në ”Open”, Buzhala u shpreh se Rama shkarkoi edhe ish-ministrin e Jashtëm në detyrë, Gent Cakajn.

Sipas tij, Rama me Cakajn kishin mosmarrëveshja lidhur me çështjet e jashtme të Shqipërisë, gjë që kanë çuar në shkarkimin e ish-ministrit.

Berat Buzhala: ”Unë nuk i kam marrë seriozisht emërimin e tyre kur ikën nga Kosova s’i marr as tani që u larguan nga Shqipëria. Rama afroi në kabinetin e tij dy ministra nga Kosova për të fituar terren politik në Kosovë. Të dy janë të shkarkuar nga Rama dhe jo të larguar. Tai Rama duhet të akomodojë njerëzit e tij dhe të lërë pas Besën dhe Gentin. Për Besën po e po jam i sigurtë që është shkarkuar, por dhe për Gentin. Ata nuk pajtoheshin për shumë çështje, ndoshta dhe për çështjen e Kosovës në shumë aspekte. Genti e shihte më shumë si konkurencë pjesën me Ramën dhe përfshirë mosmarrëveshjet, ka bërë që të shkarkohen.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Maqedonia e Veriut publikon pagat e kabinetit, Zaev paguhet më pak se Rama

Maqedonia e Veriut ka publikuar pagat e kabinetit qeveritar. Pagën më të lartë e merr kryeministri Zoran Zaev, respektivisht 78.840 denarë, ndërsa i shtohet...

Kim dhe Soreca takojnë kreun e KED: Të plotësohen vakancat në Kushtetuese

Ambasadorja e SHBA-ve në vendin tonë, Yuri Kim dhe ambasadori i BE-së, Luigi Soreca, zhvilluan një takim ditën e sotme me kreun e Këshillit...

Apeli i Metës: Të ndihmojmë biznesin për të ndalur shpopullimin

Presidenti i Republikës, Ilir Meta shprehet i shqetësuar për situatën ekonomike në vend. Meta shprehet se Shqipëria ka barrën fiskale më të lartë dhe...

Shkrihet Dega e LSI-së, të 140 anëtarët i bashkohen Partisë Socialiste

Dega e Lëvizjes Socialiste për Integrim në fshatin Gjeroven në rrethin e Beratit, është mbyllur. Mesditën e sotme, kryetari i degës së LSI-së në...

Gati ose jo, Bajden do të përballet me një test të shpejtë përballë Putinit

Mundësia e parë e presidentit të ri amerikan Xho Bajden për të shmangur qasjen shpesh komode të Donald Trump ndaj Rusisë, erdhi vetëm disa...