E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

Gafat e qeverisë/ Vrasja e Rashës aksidentale, dëmshpërblimi nis më 1 dhjetor

Qeveria e ka cilësuar aksidentale vdekjen e 25-vjeçarit, Klodian Rasha. Kështu shkruhet tekstualisht në vendimin e Këshillit të Ministrave, për dëmshpërblimin financiar të familjes së të riut, botuar sot edhe në Fletoren Zyrtare.

“Dhënien e trajtimit të veçantë familjes të të ndjerit Klodian Rasha, i cili, në datën 8.12.2020, humbi jetën aksidentalisht, si pasojë e veprimeve policore, në masën e tetëfishit të pensionit social, të miratuar sipas ligjit nr. 7703, datë 11.5.1993”, thuhet ndër të tjera në vendim.

Por, për këtë ngjarje, efektivi i ”Shqipnjave” ndodhet në burg, i akuzuar për vrasje.

Një tjetër gafë është edhe data që qeveria vendos të fuqizojë vendimin: datën 1 dhjetor 2020.

KKlodian Rasha u qëllua për vdekje, mëngjesin e 8 dhjetorit pranë banesës së tij, në afërsi të rrugës “Dritan Hoxha”.

“Vrasja aksidentale” dhe “data 1 dhjetor” janë thjesht gafa të qeverisë apo mos ndoshta kryeministri Edi Rama, që ka firmosur edhe VKM, kërkon të parashikojë edhe fatin e procesit gjyqësor në ngarkim të efektivit? Kjo mbetet për t’u parë.

Ekzekutimi i Rashës shkaktoi një reagim të fortë popullor. Ai u qëllua për vdekje nga një efektiv i ”Shqiponjave”, pasi kishte thyer orën policore.

Për këtë arsye, Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj dha dorëheqjen, por protestuesit kërkojnë edhe largimin e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Ardi Veliu.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vetë e bëri vaksinën, Rama ua pret shkurt deputetëve

Kryeministri Rama deklaroi në konferencën me gazetarët se asnjë ministër, deputet dhe drejtor që nuk është mbi 75 vjeç, nuk do të jetë i...

Bien infektimet, Kosova lehtësohen masat anti-Covid

Gjatë ditëve të fundit është vënë re një situatë diku më e përmirësuar në Kosovë, si pasojë e koronavirusit vdekjeprurës. Teksa numri i të...

I dogjën makinën, ja kush ishte ‘shënjestra’

Një automjet tip "BMW X5" u përfshi nga flakët mëngjesin e sotëm në lagjen 15 në Durrës, duke u djegur plotësisht në pjesën e...

Rama i sigurtë për fitoren, bën bilancin para zgjedhjeve

Në një konferencë për mediat, kryeministri Rama u ndal tek përmbytjet në vend, duke thënë që jemi përmisuar në krahasim me vitet e kaluara....

Dëborë dhe ngrica, temperaturat në minus për nesër

Sot pasdite (e premte, dt. 15) dhe nesër (e shtunë, dt. 16) priten reshje të dobëta në qarqet e jugut, ndërsa në pjesën tjetër...