E mërkurë, 23 Shtator, 2020
24 C
Tirana

Ftesa e ide për konsensus politik në Kosovë

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

“Ben Çami” i arrestuar për lëndë narkotike/ OFL godet mikun e Emiljano Shullazit

OFL i ka dërguar letër për deklarimin e pasurisë një tjetër personi të skeduar. Bëhet fjalë për shtetasin Lutfi Enver Shabani me banim në...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Bilanci/ Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë humbur...

Izolimi nuk dha rezultat, Izraeli po përballet me një situatë të papritur

Pavarësisht masave shtrënguese dhe rikthimit të izolimit, Izraeli vijon të shënojë një numër shumë të madh rastesh të reja me koronavirus. Rezultatet kanë qenë të...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Vrau shoferin e fugonit me thikë në zemër, Arbër Kote nuk pranohet në burgun e Durrësit

Arbër Kote, i cili u arrestua pasi vrau me thikë në zemër shoferin e një fugoni, nuk është pranuar në paraburgimin e Durrësit. 26-vjeçari i...

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ftoi për të hënën në takime të veçanta, udhëheqësit e partive politike parlamentare, me qëllim të, siç thuhet në një njoftim, “informimit, konsultimit dhe koordinimit për çështje të interesit shtetëror”.

Ai e paralajmëroi një gjë të tillë menjëherë pas kthimit nga Shtetet e Bashkuara ku më 2 mars ishte takuar në Shtëpinë e Bardhë me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, me ndërmjetësimin e ambasadorit Richard Grenell, i dërguar i posaçëm i presidentit Donald Trump për bisedimet e paqes Kosovë – Serbi.

Më 4 mars ai kërkoi t’i drejtohet parlamentit rreth këtij takimi, por kjo nuk u bë e mundur dhe kryetarja e parlamentit Vjosa Osmani tha se duhet kohë për organizmin e seancës, meqë deputetët janë të angazhuar në veprimtari të përcaktuara më parë.

Pas kësaj ai foli në një konferencë me gazetarë dhe paralajmëroi takime me udhëheqësit e partive politike për t’i informuar rreth takimit, të cilin ai e cilësoi “si moment të kthesës kritike dhe pozitive që nën udhëheqjen e Shteteve të Bashkuara dhe të presidentit Donald Trump, dinamikës dhe mençurisë së ambasadorit Richard Grenell të arrihet marrëveshja (me Serbinë) në të ardhmen e afërt.

Prandaj, këtë momentum dhe këtë mundësi nga Uashingtoni duhet ta shfrytëzojnë edhe Kosova edhe Serbia për arritjen e paqes si garanci për paqe në gjithë Ballkanin Perëndimor”.

Sipas presidentit Thaçi, takimi në Washington “ka hequr çdo dilemë dhe çdo enigmë, ky proces është në duar të sigurta, është në drejtim të duhur, është me rol udhëheqës të SHBA-së. Ne të gjithë liderët e Kosovës jemi të zëvendësueshëm, roli i SHBA-së për Kosovën është i pazëvendësueshëm”, tha presidenti Thaçi.

Takimi në Shtëpinë e Bardhë u mbajt në një periudhë kur zyrtarët amerikanë po u kërkojnë të dyja palëve që të krijojnë kushte për vazhdimin e bisedimeve për një marrëveshje politike.

Në këtë kuadër ata po i kërkojnë Kosovës që të heqë tarifat e vendosura në nëntor të vitit 2018 ndaj mallrave serbe, që çuan në pezullimin e bisedimeve, meqë Beogradi kushtëzon vazhdimin e tyre me heqjen e tarifave.

Të dielën, ish kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, hodhi propozimin për një konferencë të brendshme në Kosovë për të krijuar një konsensus rreth tarifave ndaj mallrave serbe dhe bisedimeve me Serbinë.

Ai tha se konferenca do të ishte dyditëshe “e përbërë nga kryetarët e partive politike, por ku do t’i ftonim edhe udhëheqësit e dialogut, Amerikën dhe lehtësuesit e dialogut që është Bashkimi Evropian. Kjo konferencë do të mund të krijonte një qëndrim unik me të cilin ia kishim lehtësu Amerikës me u arritë marrëveshja për njohje të ndërsjellë”, tha zoti Haradinaj, kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës.

Sipas tij në Kosovë aktualisht janë krijuar dy blloqe politike: “një bllok është krijuar nga presidenti (Hashim) Thaçi, e ku është edhe kryetari i Partisë Demokratike, Kadri Veseli; ai i Lidhjes Demokratike, Isa Mustafa, zevëndës kryeministri Avdullah Hoti dhe (kryeministri shqiptar) Edi Rama. Ky bllok kërkon heqjen e taksës komplet duke nënshkruar marrëveshje finale me Serbinë”.

Lexo edhe :   Qytetarët në panik nga valixhja e dyshimtë, ja çfarë zbuloi policia (FOTO)
Lexo edhe :   Fjolla nuk është shtatzënë, por na ngeli mjeku me barrë tani

Blloku tjetër tha ai “i kryeministrit Albin Kurti, ku është edhe zonja (Vjosa Osmani, kryetar e parlamentit, përkrahë heqjen e taksës. Ka ofertuar gabim pa kërkuar kontratën finale me Serbinë, me premtim të vendosjes së një reciprociteti joreal. Ky bllok politik e injoron momentumin e krijuar duke shënuar proces të ri të dialogut e jo dialog përfundimtar me Serbinë”, tha ish-kryeministri Haradinaj, i cili që nga nëntori i vitit 2018 i ka rezistuar trysnisë ndërkombëtare për heqjen e tarifave prej 100 për qind ndaj mallrave serbe.

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, shkroi më pas se “Kosova ka institucione legjitime të dala nga zgjedhjet demokratike të 6 tetorit, të cilat bartin përgjegjësitë kushtetuese, përfshirë edhe dialogun me vendin fqinj Serbinë. Nuk ka nevojë për asnjë konferencë për ketë qëllim, të brendshme as të jashtme. Sigurisht se konsultimet janë gjithmonë pozitive”, shkroi ai duke theksuar se duhet vetëm ushtrim i përgjegjësive kushtetuese nga secili. Kryeministri duhet të marrë përsipër dialogun ashtu siç e definon edhe aktgjykimi i Gjykatës Kushtetuese. Presidentin duhet të qëndrojë brenda kompetencave të veta kushtetuese”.

Udhëheqësit e institucioneve dhe partive politike vazhdojnë të jenë thellësisht të ndarë rreth tarifave ndaj mallrave serbe për heqjen e të cilave, diplomacia amerikane ka shtuar trysninë ndaj qeverisë së Kosovës dhe nuk është pajtuar me qëndrimin e kryeministrit Kurti për heqjen e kushtëzuar të tyre.

I dërguari i presidentit Donald Trump për bisedimet e paqes Kosovë – Serbi, ambasadori Richard Grenell disa herë ka theksuar se “Kosova duhet të heqë tërësisht tarifat” që po e dëmtojnë në radhë të parë ekonominë e saj, ndërsa ka paralajmëruar se Shtetet e Bashkuara janë të përqendruara në “zhvillimin ekonomik dhe krijimin e vendeve të punës”, por “ne nuk mund ta ndihmojmë derisa tarifat e qeverisë së Kosovës vazhdojnë ta dëmtojnë Kosovën”.

Ambasadori Grenell hodhi poshtë ndërkaq pohimet se në takimin e organizuar prej tij në Shtëpinë e Bardhë ndërmjet presidentëve të Kosovës dhe Serbisë është diskutuar për një marrëveshje mbi idenë e ndarjes së Kosovës.

Të dielën presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, shkroi në rrjetin twitter se “ka interes të madh nga njerëz të caktuar që të prishin procesin e arritjes së një marrëveshje finale të paqes ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Prandaj, më lejoni ta përsëris, zëshëm dhe qartë: Jemi duke biseduar për t’i dhënë fund konfliktit një shekullor, me përqendrim në zhvillimin e ekonomisë për një jetë më të mirë për qytetarët tanë dhe njohje të ndërsjellë. Asgjë më shumë apo më pak”, shkroi ai duke theksuar se “sërish, roli i Shteteve të Bashkuara është i domosdoshëm. I dërguari i posaçëm Richard Grenell është duke bërë një punë të shkëlqyeshme dhe e ka mbështetjen e plotë nga Mathew Palmer (i dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor). Faleminderit Donald Trump për punën që po bën për paqen në botë”, shkroi ai. /Voa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Iu sekuestrua makina e blinduar, reagon ish-drejtori i Policisë së Elbasanit

Ish-drejtori i Policisë së Elbasanit, Edmond Koseni, ka reaguar pas shoqërimit të djeshëm në Polici dhe sekuestrimit të makinës së blinduar. Në një prononcim për...

​Britania planifikon të infektojë qëllimisht kandidatët për vaksinën anti-Covid

Gazeta britanike “Financial Times” bën me dije se në ditët në vijim do të zhvillohet një provë klinike në Britaninë e Madhe. Sipas gazetës, gjatë...

Erdogan telekonferencë me Mitsotakis për zgjidhjen e krizës

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan dhe kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, do të zhvillojnë një telekonferencë, pas komunikimit me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe kreun e...

Shtyhet mbledhja e përbashkët mes Shqipërisë dhe Kosovës

Kryeministri Avdullah Hoti, bëri me dije se mbledhja mes dy qeverive Kosovë-Shqipëri që ishte planifikuar për tu mbajtur në Shkodër është shtyrë për më...

Pas 40 vitesh/ Vrasësi i John Lennon i kërkon falje gruas së këngëtarit

Mark Chapman, autori i vrasjes së këngëtarit të njohur, John Lennon, i ka kërkuar falje bashkëshortes së të ndjerit 40 vite pas krimit. Gjykata i...