E mërkurë, 20 Janar, 2021
7 C
Tirana

FSHF e bën zyrtare, ndërpritet kampionati: Mbështetje maksimale për arbitrat

Dhuna në Kamëz ndaj arbitrit Hamiti ka sjellë pasoja të rënda për skuadrën e Kamzës e cila u përjashtua nga Superliga dhe do të luaj në Kategorinë e Dytë sezonin e ardhshëm. Por jo vetëm kaq, dënime ka pasur edhe për drejtuesit e skuadrës, të cilët janë arrestuar vetëm pak orë pas ngjarjes së turpshme.

Bashkim Arbitrave Shqiptar të Futbollit një ditë më parë njoftoi se ata do të tërhiqeshin nga kompeticioni dhe se nuk do të merrnin përsipër të zhvillonin asnjë ndeshje për aq kohë sa jetët e tyre rrezikoheshin.

FSHF ka lajmëruar ditën e sotme edhe zyrtarisht se këtë fundjavë nuk do të ketë futboll në vendin tonë. Në një njoftim për shtyp, institucioni më i lartë i futbollit në vend bën të ditur se kjo vjen si rrjedhojë e vendimit të marrë nga Bashkim Arbitrave Shqiptar të Futbollit. Më poshtë njoftim i plotë:

Federata Shqiptare e Futbollit ju bën me dije se të gjitha ndeshjet e kampionatit kombëtar të futbollit të planifikuara këtë fundjavë nuk do të zhvillohen si rrjedhojë e vendimit të marrë nga Bashkimi Arbitrave Shqiptar të Futbollit (BASHF) për të bojkotuar të gjitha ndeshjet deri në rikthimin e Policisë së Shtetit në stadiume.

FSHF shpreh mbështetjen maksimale ndaj të gjithë trupës arbitrale në Shqipëri dhe vlerëson e respekton vendimin e marrë prej tyre. Ne kërkojmë reagimin e të gjithë aktorëve për të larguar përfundimisht dhunën, për të garantuar rendin dhe sigurinë publike në stadiume, si parakushti themelor për të pasur një garë të shëndetshme dhe brenda standardeve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Parlamenti grek voton zgjerimin në Jon/ Mitsotakis: Rama na dha të drejtë

Pas dy ditësh diskutime, parlamenti grek ka aprovuar më shumicë votash projektligjin me anë të të cilit, Greqia zgjeron ujërat e saj territoriale nga...

Sondazhet e shtuara janë lajm i mirë

Nga: Astrit Patozi Denduria e pazakontë sondazheve dhe sidomos diferencat e tyre të mëdha me njëra-tjetrën janë në fakt sondazhi më i mirë se të...

Dy vëllezërve nga Mirdita u sekuestrohen 5 mln euro pasuri e paligjshme (Emrat)

Një aksion i madh policor ka ndodhur së fundmi në Tiranë, motivi i të cilit është sekuestrimi i pasurive që janë vënë në mënyrë...

Kush janë liderët më të pasur botërorë të të gjitha kohërave

Pagat zyrtare për udhëheqësit botërorë variojnë nga ato modeste, deri tek ato jashtëzakonisht të larta. Por shumë udhëheqës të dikurshëm dhe aktuale mburren me...

Betimi i Bidenit dhe Harris/ Basha: Urime. Provuat që ndryshimi është i mundur

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka uruar Presidenin e SHBA-ve, Joe Biden i cili mori zyrtarisht detyrën ditën e sotme. Basha shpreh dëshirën e...