E mërkurë, 8 Prill, 2020
23 C
Tirana

Frika e zbulimit të lidhjeve me ish-Sigurimin, Hajdari flet për hapin e radhës

Lexo edhe ...

Elbasan/ Kërcënoi Drejtorin e Urgjencës, procedohet penalisht 36-vjeçari

Ditën e sotme rreth orës 10:00, në ambientet e Urgjencës të Spitalit në Elbasan një 36-vjeçar ka ofenduar dhe kanosur me fjalë Drejtorin e...

“Brenda 15 prillit paketa do jetë gati”, Rama paralajmëron masa të reja

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar masa të reja shtrënguese në lidhje me situatën e krijuar në vend nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, Rama...

BE 700 milion € për Ballkanin Perëndimor, Shqipëria përfiton më pak fonde

Sipas Komisionerit për Zgjerimin Oliver Varhelyi, Bashkimi Europian ka mobilizuar mbi 700 milion euro për Ballkanin Perëndimor në luftën kundër koronavirusit. Përmes një postimi në...

Mbi 2 mijë viktima nga koronavirusi në Gjermani, bilanci për 24 orët e fundit

Gjermania ka regjistruar 80 viktima nga koronavirusi në 24 orët e fundit. Kështu numri i përgjithshëm i viktimave nga COVID-19 në Gjermani ka shkuar...

Në përfundim të tryezës së Reformës Zgjedhore, deputetja e opozitës Rudina Hajdari deklaroi se u diskutua për aplikimin e teknologjisë në zgjedhjet e ardhshme. Ajo propozoi që kandidatët për deputetë apo kryebashkiak, të verifikohen që të mos jenë bashkëpunëtorë të Sigurimit të Shtetit.

“Ka ardhur koha që ne ta hedhim këtë hap. Mendoj se ky është hap shumë i mirë dhe u gjet një dakordësi për këtë propozim. Kjo do të pastrojë njëherë e mirë politikën nga ata persona që kanë pasur gisht në internimin dhe vrasjen e shumë shqiptarëve gjatë regjimit komunist.

Kemi bërë një hap të mirë për të pastruar politikën nga ish-komunistët. Ramë dakord për përdorimin e teknologjisë në zgjedhjet e ardhshme.

Mbledhjen e ardhshme do të flasim për ndryshimin e sistemit. Kemi ndarë nevojën për të rritur sigurinë e votimit, të evitohet manipulimi. Kërkuam përdorimin e teknologjisë në zgjedhje, eviton çdo lloj kostoje”, tha Hajdari.

Hajdari ka propozuar ndryshim të Kodit Zgjedhor. Në propozimet e saj dërguar kryetarit të Kuvendit, Gramoz Ruçi, theksohet verifikimi i figurave publike, duke synuar sipas saj transparencë, besueshmëri në zgjedhjet e përgjithshme.

Ndërkohë, përfaqësuesi i LSI, Petrit Vasili, deklaroi se u diskutua për identifikimin, votimin dhe numërimin elektronik, me synim shmangjen e manipulimit të votave.

“Opozita e bashkuar është me të njëjtin vullnet, kemi punuar shumë. Jemi përballë një momenti kyç për hapjen e negociatave. Krimi zgjedhor është i pajustifikueshëm. Luftimi i tij, kusht për hapjen e negociatave”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Elbasan/ Kërcënoi Drejtorin e Urgjencës, procedohet penalisht 36-vjeçari

Ditën e sotme rreth orës 10:00, në ambientet e Urgjencës të Spitalit në Elbasan një 36-vjeçar ka ofenduar dhe kanosur me fjalë Drejtorin e...

“Brenda 15 prillit paketa do jetë gati”, Rama paralajmëron masa të reja

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar masa të reja shtrënguese në lidhje me situatën e krijuar në vend nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, Rama...

BE 700 milion € për Ballkanin Perëndimor, Shqipëria përfiton më pak fonde

Sipas Komisionerit për Zgjerimin Oliver Varhelyi, Bashkimi Europian ka mobilizuar mbi 700 milion euro për Ballkanin Perëndimor në luftën kundër koronavirusit. Përmes një postimi në...

Mbi 2 mijë viktima nga koronavirusi në Gjermani, bilanci për 24 orët e fundit

Gjermania ka regjistruar 80 viktima nga koronavirusi në 24 orët e fundit. Kështu numri i përgjithshëm i viktimave nga COVID-19 në Gjermani ka shkuar...

Donnaruma gjithnjë e më larg Milanit, “Djalli”mendon si zëvendësues…

Milan do të ketë problem për të mbajtur në skuadër Gianluigi Donnarumma. Gardiani i kuqezinjve është një emër që qarkullon në çdo merkato, por...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT