E premte, 24 Shtator, 2021
13.5 C
Tirana

FOTO/Pamje apokaliptike në Turqi, çfarë kanë filmuar dy satelitët

Göktürk 1 dhe 2, dy satelitë vëzhgues të Tokës të Ministrisë Turke të Mbrojtjes, kanë fotografuar zjarret në provincën Mesdhetare të rrethit Manavgat të Antalias dhe krahinën Egje të rrethit Marmaris të Muğla, për dëmet që janë shkaktuar. Ministria e cila shpërndau fotografitë në internet, i ka dërguar në institucionet përkatëse.

Göktürk 1 u lëshua nga Qendra Hapësinore Guiana në 5 dhjetor 2016, pas vonesave të shumta. Katër vjet më parë, Göktürk 2, një tjetër satelit vëzhgues me rezolucion më të ulët në krahasim me Göktürk 1, u vendos me sukses në orbitë më 18 dhjetor 2012.

Vendi është në ditën e 6 të luftës kundër flakëve përvëluese që kanë lënë pas dëme kolosale. Autoritetet njoftuan të dielën vonë se 122 nga 129 zjarret në 35 provinca ishin nën kontroll. Por flakët po vazhdojnë të shkatërrojnë vendpushimet turistike të njohura si Manavgat dhe Marmaris.

Të hënën në mëngjes, avionët dhe helikopterët rifilluan operacionet e tyre në Marmaris dhe Köyceğiz, dy qytete në provincën jugperëndimore Muğla.

Burimi i lajmit: hurriyetdailynews. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shtëpia e ‘mrekullisë’ i shpëton llavës

Një imazh dramatik tregon një shtëpi në ishujt Kanare, që ka arritur t'i shpëtojë llavës nga një vullkan shpërthyes. Njerëzit në mediat sociale e...

Cili fiton mbi cilin: Berisha, Basha apo Amerika?

Ka nisur beteja në PD dhe duket si betejë mes Berishës dhe Bashës, por në fakt është beteja për tu ndarë nga historia e...

U kap me 49 kg kokainë/ Refuzohet për herë të dytë lirimi i Selim Çekajt

Gjykata e Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit, ka refuzuar për të dytën herë lirimin e babait të Arbër Çekajt. Selim Çekaj përfundoi në prangat e...

Pesë masat e tjera të reciprocitetit të Kosovës ndaj Serbisë

Aplikimi i masës së reciprocitetit për targat e automjeteve të Serbisë që hyjnë në Kosovë, nuk është vendimi i parë që autoritetet e Kosovës...

Kush do ta marrë PD-në dhe pse kjo është pyetje koti

Nga: Ermal Hasimja Shqipëria ka opozitë politike në mes të një konflikti vëlla (babë) vrasës dhe një opozitë morale të shpërndarë në universitete, media, kafe...