E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

“Përvëlohet” Greqia/ “Shteti në këmbë”, autoritetet në alarm për energjinë  

Në Greqi, temperaturat kanë tejkaluar 55 gradë celsius. Ndodhur në këto kushte, qytetarët po kosnumojnë shumë energji për të përdorur kondicionerët, e për të shuar vapën ekstreme. Kërkesa për energji elektrike është në nivele rekord prej një dekade, për shkak të nxehtësisë dhe përdorimit të gjerë të kondicionerëve, ndërsa kulmi i konsumit pritet të jetë sot në 9.500 megavat.

Ministria e Mjedisit dhe Energjisë dhe pjesëmarrësit e tregut kanë shqyrtuar 48 skenarë të ndryshëm për dështimet në termocentralet dhe/ose sistemin e transmetimit të energjisë elektrike në mënyrë që të jenë gati për reagimin e tyre të menjëhershëm. Këto masa janë marrë pas një takimi që është zhvilluar me kryeministrin Kyriakos Mitsotakis. Ministri i Mjedisit dhe Energjisë, Costas Skrekas, përsëriti rekomandimin për konsumin e energjisë veçanërisht gjatë orëve të pikut.

“Ekipi i menaxhimit të krizave prezantoi të gjitha masat e mbrojtjes dhe reagimit që kemi marrë për t’u marrë me çdo rast”, theksoi z. Skrekas.

Ai shtoi më tej: “Ne kërkojmë, sepse rrjeti elektrik i vendit është nën presion për shkak të kërkesave shumë e larta, meqë jemi në kulmin e sezonit turistik dhe kemi mbi 2-3 milionë vizitorë shtesë për momentin në vendin tonë.

Kërkojmë nga konsumatorët që të mos humbasin energji që nuk është e nevojshme. Për shembull, ata nuk duhet të kenë drita të panevojshme të ndezura, veçanërisht gjatë orëve kritike, gjatë orëve të pikut.

Gjatë asaj kohe, mos ndizni ngrohësit elektrikë të ujit. Për të kufizuar përdorimin e pajisjeve elektrike për gatim dhe natyrisht për të rregulluar kondicionerët e tyre në një temperaturë konstante prej 26 gradë Celsius, në mënyrë që të kemi rezultatin më të mirë si një temperaturë brenda shtëpisë, me konsumin më të ulët të mundshëm të energjisë elektrike”.

Presidenti i Autoritetit Rregullator të Energjisë (RAE), Thanasis Dagoumas, deklaroi se ekipi i menaxhimit të krizave shqyrtoi 48 skenarë, në mënyrë që të kap gabimet e mundshme ose shanset për humbje dhe në bashkëpunim me menaxherët ka gatishmëri të plotë për të adresuar të gjitha çështjet.

Sipas imazhit të transmetuar nga burimet kompetente, të gjitha termocentralet me gaz janë në funksion, si dhe të gjitha termocentralet e linjës në dispozicion, ndërsa ka një furnizim të plotë të gazit natyror. Nëse është e nevojshme, masa e ndërprerjes do të zbatohet, pra kufizimi i konsumit nga industritë e mëdha.

Burimi i lajmit: protothema. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...