E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Foto/ Dikur epiqendra e virusit, Wuhani tashmë në festë

Qyteti kinez, Wuhan ishte epiqendra fillestare ku u zbulua Covidi-19, por 7 muaj pas daljes nga një prej karantinave më strikte në botë, zona është rigjallëruar.

Frika e virusit nuk ndihet as te personat e moshuar të cilët janë edhe më të rrezikuar ndaj virusit. Ata shihen duke u ndenjur në shoqërinë e njëri-tjetrit pa frikë dhe pa masa mbrojtëse.

Këtë vit, qyteti industrial me 11 milionë banorë u izolua nga pjesa tjetër e vendit duke i mbyllur të gjitha rrugët e tij lidhëse.

Rreth 3,900 nga mbi 4,600 viktimat e Covidit-19 në Kinë u raportuan pikërisht në Wuhan, por që prej fillimit të muajit maj, qyteti nuk ka regjistruar asnjë rast të ri.

Ekonomia është ende në fazën e rikuperimit të dëmeve si pasojë e mbylljes së fillimvitit, sidomos hotelet dhe restorantet. Kjo periudhë lirie po shfrytëzohet për të zbuluar edhe bizneset më të veçanta të natës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...