E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

“Foltorja sjell largimin e Bashës e Ramës”, Topalli mbështet Berishën

Ish-kryeparlamentarja, Jozefina Topalli, ka deklaruar se “Foltorja” e Sali Berishës ishte iniciativa më e mirë që mund të ndodhte nga lideri historik i demokratëve. Ajo ka shprehur hapur mbështetjen ndaj ish-kryeministrit Sali Berisha, dhe “Foltores” që ai aktualisht është duke organizuar nëpër qytetet e Shqipërisë. Për të, “Foltorja” sjell energji, pozitivitet dhe zgjim të jashtëzakonshëm. Sipas saj, ky zgjim mund të largojë kreun demokrat Lulzim Basha dhe kryeministrin Edi Rama, pasi vendi ka nevojë për një lidership të ri në këtë situatë kritike që ndodhet. E ftuar në “Klan News”, ish-kryetarja e parlamentit dhe nënkryetare e PD-së, shprehu gatishmerinë për të kontribuar për reformimin e PD-së pa Lulzim Bashën.

“Në fakt i kam paraprirë “Foltores” me të gjitha qëndrimet gjatë 10 viteve të fundit. Në njëfarë mënyre, kemi mbjellë bashkë me kolegët e tjerë, tharmin e asaj që është shpalosur sot në atë që quhet “Foltore”, por që është një lëvizje politike e domosdoshme”.

“Është një reagim, një energji, një pozitivitet, një zgjim i jashtëzakonshëm që mund të bëjnë të mundur që duke larguar Lulzim Bashën të largojmë Edi Ramën, sepse vendi jonë është në një moment të vërtetë kritik dhe ka nevojë për një lidership të ri”.

Topalli deklaroi se nuk synon që të kandidojë përballë Berishës, dhe as kishte menduar postin e kryetares së shtetit, pasi Meta të largohet nga detyra. Për ish-nënkryetaren demokrate, ka rëndësi rithemelimi i PD-së, rikthimi tek vlerat e qendrës së djathtë duke angazhuar njerëz me standarde të larta.

“Për të larguar e cila e ka çuar nga disfata në disfatë, për të larguar njeriun i cili e ka shitur opozitën për interesat financiare të tij, personale dhe të familjes së tij”.

Lexo edhe :   Mos i besoni politikanit Sali Berisha?!
Lexo edhe :   Mos i besoni politikanit Sali Berisha?!

Për Topallin propozimi për ndryshimin e Kushtetutës për Vettingun e politikanëve është thjesht blof i Bashës, për të larguar vëmendjen nga lëvizja për reformimin e plotë të PD-së.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...