E premte, 10 Prill, 2020
5 C
Tirana

Fituesi për mirëmbajtjet e pajisjeve mjekësore dyshohet i paracaktuar

Paratë në sektorin e shëndetësisë duket se kanë shkuar më shumë për tendera dhe Partneritet Publik-Privat, sesa për këtë shërbim në thelb.

Emisioni “Stop” në Tv Klan denoncon tenderin e mirëmbajtjes së pajisjeve mjekësore në QSUT. Shërbimi i mirëmbajtjes së pajisjeve mjekësore në QSUT bëhej prej 20 vitesh nga 6 kompani të specializuara, secila duke u kujdesur për pajisjet e veta.

Tenderi për mirëmbajtjen u hap më 6 Shkurt 2020, por emisioni “Stop” ka dyshime se fituesi është paracaktuar.

Sipas investigimit të “Stop”, janë disa kritere që nxjerrin zbuluar Ministrinë e Shëndetësisë dhe QSUT-në.

Së pari kompania fituese duhet të ketë 30 inxhinierë teknikë të deklaruar në shtet. Dy kriteret e tjera tregojnë sesi u parapërcaktua fituesi.

Kompania fituese duhet të ketë në magazinë të gjitha markat e pajisjeve të mirëmbajtjes. Kriteri tjetër i jep të drejtë kompanisë fituese të përdorë edhe pajisjet e përdorura, gjë që skualifikon 6 kompanitë e tjera, pasi ato nuk shesin pjesë të përdorura. /tvklan.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Adi Krasta: Iu tregoj ditët ‘në izolim’, nga kafja e parë te ‘tërheqja në dhomën e Mbretit’

Adi Krasta flet për karantinimin si për një ‘bunker artistik’. E fillon ditën me kafenë e mëngjesit dhe CNN dhe e mbyll me telefonin...

Rama jep lajmin e mirë nga Spitali Infektiv

Kryeministri Rama ka ndarë një lajm të mirë për gjithë shqiptarët nga Spitali Infektiv, ku po luftohet me ‘armikun e padukshëm’, COVID-19. Ai ka...

Pandemia/ Shqipëria do të humbasë 1.4% të PBB në vitin 2020

Shqipëria pritet të humbasë 1.4 për qind të Prodhimit të Brendshëm Bruto, thuhet në raportin e pranverës të publikuar nga Banka Botërore në lidhje...

Një 107-vjeçare në Holandë, njeriu më i moshuar që fiton ndaj koronavirusit

Një 107-vjeçare nga Holanda është bërë personi më i vjetër që ka arritur të mposhtë koronavirusin. Cornelia Rias nga Holanda ishte konfirmuar me koronavirus më...

Koronavirusi shënon një tjetër viktimë në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë ka bërë me dije se një tjetër person ka ndërruar jetë, si pasojë e koronavirusit. Përmes një deklarate për mediat,...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT