E premte, 10 Prill, 2020
20 C
Tirana

A mund të përhapet nga buka koronavirusi? Mjeku i njohur jep përgjigjen

loading...

Mjeku Pëllumb Pipero i është përgjigjur disa prej pyetjeve më të zakonshme që bëhen në lidhje me koronavirusin.

I ftuar në emisionin “Open”, Pipero u pyet nëse koronavirusi mund të shpërndahet nga buka apo ushqimet e tjera.

Ai tha se nuk ka asnjë studim që ta vërtetojë se ky virus përhapet nga ushqimet.

“Jo, nuk ka studime që Covid-19 të përhapet nga ushqimet. Frutat dhe perimet duhet pastruar disa herë. Prandaj ju bëjmë thirrje që të qëndroni në shtëpi. Sa herë bëni një punë, lani duart me ujë dhe sapun”,  tha ai.

Pipero u pyet nga moderatorja edhe nëse virusi përhapej nga ajri dhe nëse janë më të rrezikuar ata që kanë bërë bypass.

“Jo, nuk shpërndahet nëpërmjet ajrit. Covid-19 është një virus me peshë molekulare shumë të madhe. Transmetohet me anë të spërklave të pështymës. Të gjithë jemi të rrezikuar. Shmangi kontaktet direkte me personat e infektuar”, tha mjeku i njohur.

- Reklama -
loading...

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Humb betejën me koronavirusin, shkon në 24 numri i viktimave

Një person tjetër ka humbur betejën me koronavirusin në vend. Tashmë ka shkuar në 24 numri i viktimave nga COVID-19 në Shqipëri. Paraditen e sotme...

Seanca e ardhshme e Kuvendit do mbahet në 16 prill

Përpos masave lehtësuese që do aplikohen nga e hëna lidhur me situatën nga koronavirusi, raportohet se edhe Kuvendi do të nisë punimet. Seanca e radhës...

“Me rregulla të forta sigurie”/ Rama lehtëson masat, ja çfarë pritet të ndodhë nga e hëna

Përpos ndryshimit të fashës së orarit deri në orën 17:30 për shërbimet ushqimore, farmaceutike dhe bankare, Rama njofton edhe për planin e riatdhesimit. Duke nisur...

Dëmtim i rëndë në gju, Elis Bakaj drejt operimit. Ja sa rrezikon të qëndrojë jashtë fushave

Ishte duke kaluar një sezon fantastik në Bjellorusi, teksa së fundmi u transferua te kampiponët e Brest, por Elis Bakaj ka qenë i pafat. Në...

Zbardhet ngjarja me dy të plagosur në Tiranë, ja kush është agresori i shumëkërkuar

Detaje të reja janë zbardhur lidhur me plagosjen tek "Xhamlliku", pranë shkollës "Niket Dardani". Orges Bilbili nga Lushnja, i cili ishte në kërkim për...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT