E hënë, 1 Mars, 2021
11 C
Tirana

Financimi i rrugës Vlorë-Orikum/ Meta: Qeveria shkeli kushtetutën

Presidenti i Republikës, Ilir Meta deklaroi se qeveria dhe institucionet e tjera shtetërore kanë shkelur ligjin dhe kushtetutën, në lidhje me financimin e rrugës Vlorë-Orikum.

Nga Vlora, gjatë një bashkëbisedimi me gazetarët, Meta tha se nuk është e drejtë e presidentit për të caktuar se ku do të bëhet një rrugë apo investim.

Ai theksoi rëndësinë e respektimit të kushtetutës në lidhje me këtë projekt.

Ilir Meta: ”Pretendimi i banorëve të  Selenicës për rrugën është i drejtë. Nuk kam patur ndonjë dijeni për projekti Vlorë- Orikum, por është e qartë që qeveria dhe institucionet kanë shkelur ligjin. Nuk është e drejtë e presidentit për të caktuar se ku do të bëhet një rrugë apo investim. Ministria e Financave dhe Ministri i Jashtëm (Edi Rama) është vënë në dijeni, ku dhe i është kërkuar që të respektoj Kushtetutën. Përfundimisht duhet të ju them se është e demosdoshme që të respektohet Kushtetuta në lidhje me këtë projekt.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

A do të ketë një 2-Mars tjetër? Ja si përgjigjet Presidenti Meta

Ilir Meta: Nuk kam pasur kohë të mendoj për këtë gjë, por nuk e di a do më zërë gjumi sot, por do përpiqem...

”Nuk ishte vetëm”/ Flet kamerieri që i shërbeu kafenë e fundit Behar Sofisë

Personi që i shërbeu kafenë e fundit Behar Sofias, kamerieri i lokalit me inicialet K.Gj., ka treguar se 66-vjeçari nuk ishte vetëm ditën që...

Kreu i OBSH: Shtetet bëjnë gabim të madh nëse mbështeten vetëm te vaksina

Organizata Botërore e Shëndetësisë deklaroi se rritja e madhe e rasteve të reja me koronavirus në 57 shtete, vjen si pasojë e varianteve të...

Kreu i PE: Të gatshëm të ndihmojmë Shqipërinë në luftën kundër Covid-19

Presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli ka reaguar pas takimit në Bruksel me kryeministrin Edi Rama. Sipas Sassoli, institucioni që ai drejton dha “ok”-in për...

Kosova në pritje të konfirmimit nga COVAX për marrjen e vaksinave

Ministria në detyrë e Shëndetësisë në Kosovë tha se është në pritje të “konfirmimit final” nga COVAX për marrjen e dozave të para të...