E premte, 22 Tetor, 2021
15.5 C
Tirana

FIER/ Gjendet një predhë e Luftës së Dytë Botërore, rrethohet zona

Gjendet një predhë e Luftës së Dytë Botërore në Frakull të Fierit. Mësohet se predha peshon rreth 300 kilogramë. Ajo është gjetur nga banorë në zonën e liqenit të Frakullës dhe më pas është njoftuar edhe Ministria e Mbrojtjes.

Mendohet  se predha është hedhur gjatë pushtimit të Italisë në 1939 nga aviacioni italian.

Forcat e Armatosura të ushtrisë shqiptare dhe ato xheniere, kanë mbërritur në vendngjarje dhe po bëjnë ekspertizën e predhës që peshon rreth 300 kg.

Ushtria ka krijuar një perimetër sigurie për të mos lejuar kalimin e banorëve apo kalimtarëve të rastësishëm, raporton BalkanWeb. Ende nuk ka një urdhër për evakuimin e banorëve të zonës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Squid Game” tregon shumë për epokën në të cilën po jetojmë

Nga: Pierre Haski Serialet televizive tashmë janë shndërruar në“objekte” gjeopolitike, pasi ata na tregojnë gjëra mbi botën, por edhe sepse janë një përbërës i fuqisë së...

Semi Jaupaj flet për ndarjen me Bojkenin

Semi Jaupaj ka pohuar në “Big Brother Vip” , se nuk ekziston mundësia që të rilidhet me Bojkenin. Ish-çifti nisën një romancë në vitin 2011,...

Elita Rudi bëhet pjesë e “Për’puthen”, ja pozicioni që i është besuar

Autorja e emisionit “Për’puthen”, Olsa Muhameti, ka zbuluar opinionisten e “Për'puthen Prime”, mbrëmjen e të shtunës. Bëhet fjalë për moderatoren Elita Rudi. “Një kosovare më...

30-vjeçari hidhet nga kati i 19-të, tentoi tu shpëtonte flakëve (VIDEO)

Një 30-vjeçar kapet në një parvaz ballkoni në një përpjekje të dëshpëruar për të shpëtuar jetën e tij, ndërsa zjarri përfshiu një banesë në...

Koreja e Jugut dështon në lëshimin e satelitit në hapësirë

Koreja e Jugut dështoi të vendoste një satelit në orbitë të enjten, pas lëshimit të parë të raketës së saj me tre faza ‘Nuri’...