E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

“Festofsh një shekull ditëlindje”, Luan Rama uron Fatos Nanon

Ish-nënkryetari i LSI-së, Luan Rama, ka përcjellë një urim për ditëlindjen e ish-kryeministrit socialist Fatos Nano, i cili sot feston 69-vjetorin e lindjes. Rama ka publikuar një foto, ku shfaqen të dy së bashku shumë vite më parë, ndërkohë që gjen fjalët më të përzgjedhura për mikun e tij në këtë ditë të veçantë.

“PËR FATOS NANON,

NË DITËN E LINDJES…

Gëzuar, edhe pse nuk mjafton asnjëherë kjo fjalë për të sjellë përmasën e vërtetë të urimit dhe mirënjohjen për një mik!

Qofsh jetëgjatë e shëndetmirë,

dhe festofsh një shekull ditëlindje!”.

Lideri historik i Partisë Socialiste, Fatos Nano, ka lindur në vitin 1952 në Tiranë. Ai filloi karrierën e tij politike ne vitin 1991, pasi u zgjodh kryeministër i qeverisë së tranzicionit me qëllim që të organizojë zgjedhjet e para demokratike në Shqipëri, në po atë vit dhe të përgatisë vendin për tranzicionin drejt një ekonomie tregu dhe sistemi demokratik.

Zgjedhjet në 31 mars 1991, u fituan nga Partia Socialiste dhe ai u caktua përsëri kryeministër. Pas dy muajsh, ai u detyrua të jap dorëheqje. Atë vit ai u zgjodh kryetar i Partisë Socialiste, e cila ishte pasardhëse e Partisë së Punës së Shqipërisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...