E enjte, 17 Qershor, 2021
15.5 C
Tirana

Fermerët grekë letër urgjente qeverisë: Na duhen 7 mijë punëtorë shqiptarë

Fermerët grekë kërkojnë 7 mijë punëtorë shqiptarë për të vjelur frutat dhe perimet.

Ata i kanë bërë apel qeverisë greke të hapë menjëherë kufijtë me Shqipërinë për punëtorët sezonalë në fushën e bujqësisë.

Propozimi për të korrur fruta në Imathia dhe Pella, përfshin edhe marrjen e masave shëndetësore për të parandaluar epideminë.

Prodhuesit sugjerojnë që punëtorët të transportohen në Greqi nga Shqipëria me autobus, të kontrollohen në kufi për pasaporta dhe teste për koronavirusin, dhe më pas t’i nënshtrohen një kontrolli të dytë shëndetësor në spitalet e Verias dhe Edessas deri në daljen e analizave shëndetësore.

“Christos Giannakakis, president i Organizatës Kombëtare të profesionisteve për Industrinë e Frutave u shpreh për agjencinë greke te lajmeve se vjelja duhet të fillojë patjetër në fusha në fillim të majit, përndryshe edhe besueshmëria e Greqisë me klientët e saj jashtë vendit do të dëmtohet. Sipas fermerëve tashmë nuk ekziston asnjë pengesë, pasi edhe pala shqiptare ka pranuar të hapë kufijtë e saj për punëtorët e tokës”, raporton “Vizion Plus”.

Gjithashtu në një takim të fundit të Unionit të Punëtorëve Ruralë të Prefekturës së Imathias, u vendos paga ditore e punëtorëve të tokës të jetë 30 euro.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reporterët pa Kufij: Rusia po i vret mediat e pavarura

Reporterët pa Kufij paralajmëruan për “zhdukjen graduale” të mediave të pavarura në Rusi dhe i kërkuan presidentit Vladimir Putin që të shfuqizojë të ashtuquajturin...

Italia ”shkërmoq” Zvicrën dhe kalon në raudin tjetër të ”Euro 2020”

Përfundon ndeshja e Grupit C. Italia ka mundur me rezultatin e pastër 3-0, Zvicrën dhe është kualifikuar në raundin tjetër të “EURO 2020”. Ndeshja u...

Irani synon blerjen e satelitëve rusë

Njoftimet se Irani po kërkon të blejë një sistem satelitor rus të avancuar nuk janë "veçanërisht shqetësuese" për sigurinë e trupave amerikane në rajon,...

Padia e Metës për Teatrin Kombëtar, Kushtetuesja tërhiqet për të marrë vendimin

Ka përfunduar pas 12 orësh, seanca në Gjykatën Kushtetuese për çështjen e shembjes së Teatrit Kombëtar, e cila filloi mëngjesin e sotëm rreth orës...

“Mos përdor gjuhën e Bashës”/ Spiropali debat me Abilekajn për 25 prillin

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin dhe gazetari Enton Abilekaj, janë përfshirë në një debat mbrëmjen e sotme. Të ftuar në emisionin ''Open''...