E enjte, 3 Dhjetor, 2020
8 C
Tirana

Ziejnë thashethemet, mungojnë faktet për gjendjen shëndetësore të Kim Jong Un

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Në Shqipëri do të nisin arrestimet “VIP”, ja mesazhi i fortë që erdhi nga BE

Nga: Spartak Ngjela E shihni se çfarë dëmi historik po i sjell Shqipërisë vonesa për eliminimin e korrupsionit të lartë shtetëror dhe ngritjen e një...

Ku është udhëheqësi i Koresë së Veriut?

Përse është zhdukur prej dy javësh?

Duket se të gjithë duan të dinë, por askush nuk ka një përgjigje definitive.

Disa zëra thonë se zoti Kim ka ndrydhur këmbën, të tjerë thonë se ka probleme veshkash, apo se ka pësuar probleme gjatë operacionit në zemër. Ka zëra se ai është mbyllur për t’u mbrojtur nga koronavirusi, të tjerë thonë se ka pësuar lëndime gjatë një testimi të dështuar me raketë.

Sipas thashethemeve, ai është në koma për momentin; ka të tjerë që thonë se ai ka vdekur. Ka edhe njerëz që thonë se e kanë parë në qytetin bregdetar Wonsan ku ka një rezidencë pushimi.

Revista sensacionale si dhe grupe serioze mediatike kanë botuar hamendësi të ndryshme, asnjë prej tyre të konfirmuara.

E vetmja gjë e konfirmuar është se Kim Jong Un u pa për herë të fundit më 11 prill në një mbledhje të partisë.

Shpërthejnë thashethemet

Thashethemet filluan pasi 36-vjeçari Kim, i cili pi duhan rëndë dhe vuan nga probleme të shumta shëndetësore, nuk u pa në festimet e 15 prillit për gjyshin e tij, themelues i shtetit komunist të Koresë së Veriut.

Daily NK, një grup mediatik dixhital në Seul, citoi javën e kaluar një burim anonim sipas të cilit ai i ishte nënshtruar operacionit në zemër më 12 prill dhe po pushonte në një vilë pranë Phenianit.

Po atë ditë CNN citoi zyrtarë amerikanë në kushte anonimiteti, sipas të cilëve të dhënat e zbulimit çojnë në përfundimin se Kim është “në rrezik të madh”.

Të shtunën, TMZ, një grup mediatik sensacional që bazohet në thashetheme mbi figurat publike, njoftoi se Kim kishte vdekur. Njoftimi u pasua nga shaka të shumta në internet në kurriz të udhëheqësit koreano-verior.

Heshtje nga Koreja e Veriut

Koreja e Veriut nuk u është përgjigjur thashethemeve. Media shtetërore ka raportuar, por pa transmetuar pamje, se zoti Kim vazhdon punën zyrtare.

Disa vëzhgues thonë se fakti që Koreja e Veriut nuk është përgjigjur ndërkohë që thashethemet ziejnë, tregon se udhëheqësi koreano-verior është shumë i sëmurë ose ka vdekur.

“Nuk di gjë konkrete, por do të shokohesha nëse nuk është ose i sëmurë rëndë, ose ka vdekur,” tha Senatori republikan Lindsey Graham në një intervistë të dielën me Fox News.

“Përndryshe, thashetheme të tilla nuk mund të vazhdonin pa marrë përgjigje”.

Rachel Minyoung Lee, analiste në Seul, e sheh ndryshe situatën:

“Koreja e Veriut nuk reagon ndaj thashethemeve për shëndetin e udhëheqësit”.

Për shembull në 2014, Kim Jong Un u zhduk për 41 ditë. Koreja e Veriut nuk reagoi zyrtarisht ndaj thashethemeve. Kur Kim u rishfaq, ai ecte me shkop. Media shtetërore raportoi tangent se ai “kishte pasur shqetësime” pa dhënë shpjegime.

Lexo edhe :   Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij
Lexo edhe :   Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Në gjurmë të informacionit

Media shtetërore koreano-veriore nuk ka folur direkt për gjendjen shëndetësore të Kim Jong Un-it, por ka raportuar se ai u ka dërguar mesazhe personale udhëheqësve botërorë.

Koreja e Jugut u është kundërpërgjigjur thashethemeve. Ministri për Ribashkimin, Kim Yeon-chul, i cili kryeson marrëdhëniet me Phenianin, thotë se informacioni i zbulimit koreano-jugor tregon se “nuk ka aktivitet të pazakontë” në Korenë e Veriut.

“Qëndrimi i qeverisë sonë mbetet i pandryshuar: Kim Jong Un është shëndoshë e mirë. Ka qëndruar në Wonsan që nga 13 prilli. Deri tani nuk janë parë lëvizje të pazakonta,” thotë Moon Chung-in, këshilltar i presidentit koreano-jugor.

Imazhe satelitore tregojnë një tren që mendohet se përdoret nga zoti Kim, të ndalur në zonën e Wonsanit pranë vilës së udhëheqësit, sipas “38 North”, një grup që ndjek zhvillimet në Korenë e Veriut.

Ka pasur gjithashtu zëra se në kryeqytetin koreano-verior ka pasur blerje intensive dhe një situatë paniku për disa ditë, veçanërisht blerje artikujsh për dizinfektim dhe ushqime të importuara.

Sipas një burimi në Phenian, i cili foli me Zërin e Amerikës, shtimi i blerjeve u shfaq të hënën e kaluar.

Megjithatë këto zhvillime mund të mos kenë lidhje me shëndetin e zotit Kim, por me forcimin e masave të izolimit në përgjigje të koronavirusit. Koreja e Veriut këmbëngul se në territorin e saj nuk ka raste me koronavirus, por ekspertët këmbëngulin se kjo është e pamundur.

Nuk është e qartë nëse thashethemet për shëndetin e Kim Jong Unit po qarkullojnë në vetë popullatën e Koresë së Veriut, një ndër shoqëritë më të izoluara në botë, ku zbatohet një censurë ekstreme.

Ekspertët këshillojnë maturi

Pa konfirmim nga Pheniani, shumë vëzhgues të zhvillimeve në Korenë e Veriut paralajmërojnë që të mos kalohet në përfundime të pabaza.

“Gjatë viteve ka pasur plot informata falso për probleme shëndeti të Kim Jong Unit, babait apo gjyshit të tij,” thotë Bruce Klingner, analist për Korenë e Veirut në Fondacionin “Heritage”.

“Kim Jong Uni mund të jetë në prag të infarktit në zemër, por deri tani nuk kemi prova konkrete se ai është drejt fundit”.

Andray Abrahamian, që studion zhvillimet politike në Korenë e Veriut si analist në grupin studimor Pacific Forum në Havai, thotë se në rastin e këtij vendi “kërkesa për informacion është shumë e madhe, por oferta nga Koreja e Veriut është shumë e vogël”.

“Ka ndodhur gjë këtë muaj që mund të ketë prekur shëndetin e Kim Jong Unit? Ndoshta. Dimë ne gjë? Jo! Ka plot spekulime që janë shndërruar në një furtunë thashethemesh, të përsëritura e të ekzagjeruara,” thotë analisti Abrahamian. /Voa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Champions/ PSG hakmerret ndaj Junajtid, zbaviten Juventus dhe Barcelona

Kanë përfunduar 6 sfidat e parafundit të Ligës së Kampionëve, të zhvilluara mbrëmjen e sotme, ku u regjistruan në total plot 19 gola. PSG ka...

Koronavirusi/ Gjermania do t’i zgjasë masat parandaluese deri në 10 janar

Qeveria në Gjermani ka marrë vendim që bllokimi të zgjasë deri në 10 janar. Sipas mediave të huaja, kancelarja Angela Merkel bëri të ditur vendimin...

‘E shoh veten në Kuvend’/ Pano Soko: S’dua të jem në pushtet, por në opozitë

Kandidati i “Nismës Thurje” Pano Soko ka deklaruar se nuk e kërkon pushtetin, por do që të jetë në opozitë. Në një intervistë për Report...

Denaj: Vitin tjetër do të kemi rritje ekonomike 10.6%. Ekspertja e kundërshton

Tërmeti i 26 nëntorit dhe më pas pandemia e Covid-19 shkaktuan një goditje të ekonomisë shqiptare, dhe vuri në pah mos-përgatitjen e duhur të...

Kosova, ndër vendet më të sigurta në botë nga terrorizmi

Terrorizmi mbetet problem i rëndësishëm dhe serioz në shumë vende, pavarësisht nga rënia e përgjithshme e ndikimit të tij në të gjithë botën gjatë...