E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Euro 2020/ Donaruma më i miri i turneut, ja kush ishte në jurinë që e zgjodhi

Portieri i kombëtares fituese të Euro 2020, Donaruma u shpall dhe lojtari më i mirë i turneut. Xhixhio pati performancë të mirë në te gjitha ndeshjet e kampionatit dhe kulmoi me pritje penalltishë si kundër Spanjës në gjysmëfinale dhe ndaj Anglisë në finale. Në jurinë që e përzgjodhi si lojtarin më të mirë të turneut ka dhe emra si Fabio Kapelo apo David Mojes, si dhe ish-futbollistë si Kambiaso apo Robi Kin.

Fituesit e mëparshëm të çmimit ’Lojtari i turneut’

1996: Matthias Sammer (Gjermani)

2000: Zinédine Zidane (Francë)

2004: Theodoros Zagorakis (Greqi)

2008: Xavi Hernández (Spanjë)

2012: Andrés Iniesta (Spanjë)

2016: Antoine Griezmann (Francë)

Vëzhguesit Teknik të UEFA-s

Packie Bonner, Esteban Cambiasso, Fabio Capello, Cosmin Contra, Corinne Diacre, Jean-François Domergue, Dušan Fitzel, Steffen Freund, Frans Hoek, Aitor Karanka, Robbie Keane, Ginés Meléndez, David Moyes, Mixu Paatelainen, Peter Rudbuttener Willi

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...