E diel, 24 Janar, 2021
14 C
Tirana

“Është një çështje për jetë a vdekje”, çfarë po ndodh me hackerin që tronditi futbollin

Njeriu që tronditi themelet e futbollit duke publikuar në vazhdimësi skandale për milionat e fshehura, për skandalet e lëna në hije dhe për manipulime të panumërta, do të ekstradohet.

Portugezi Rui Pinto që u zbulua si arkitekti i skandalit të pagëzuar me emrin Football Leaks, u paraqit para një gjykate në Budapest, e cila vendosi ta dorëzojë në organet e drejtësisë së vendeve ku kërkohet, për të dhënë shpjegime mbi mënyrën sesi vodhi dokumentet konfidenciale.

Mbi Rui Pinton rëndojnë akuzat e shantazhit, aksesit ilegal në të dhëna të ndjeshme, krime kibernetike dhe zbulim i marrëveshjeve financiare të klubeve më të fuqishme futbollistike të globit. Por hakeri portugez ende ndan opinionin nëse është një Robin Hood i kohëve moderne, apo një kriminel që kërkoi të përfitonte financiarisht.

“Është një çështje për jetë a vdekje. Ju lutem mos më riktheni sërish në Portugali pasi tani jam një njeri me shenjë që kur u zbulua identiteti im. Kam frikë për jetën time dhe të familjes”, tha Rui Pinto.

Njeriu që ngriti nga themelet Football Leaks, fillimisht si një uebsajt në internet duke zbuluar pagat e lojtarëve, zbuloi më pas skandale të tjera që asnjëherë nuk janë mohuar. Falë dokumenteve të tij, 18.6 milionë të tillë, u zbuluan evazione fiskale si ai i Cristiano Ronaldos, që si për ironi të fatit, hakeri thotë që vazhdon ta ketë idhullin e jetës.

Lexo edhe :   Aksident në Pukë, humb jetën një person
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si rekrutoheshin pilotët kamikaze në Japoni gjatë Luftës së Dytë Botërore

Fjalën “kamikaze”, e dëgjojmë shpesh sot sa herë kur ndodh një sulm terrorist vetëvrasës. Kjo mënyrë luftimi u shpik nga japonezët gjatë Luftës së...

Arrestohet gruaja e liderit opozitar rus, Alexei Navalny

Bashkëshortja e udhëheqësit opozitar rus Alexei Navalni, u arrestua sot gjatë operacioneve të forcave ruse të rendit kundër protestuesve në mbarë vendin. Yulia Navalnaya konfirmoi...

Etrit Berisha drejt rikthimit në Serie A, e kërkon trajneri serb

Etrit Berisha po kalon një moment të mirë te skuadra e Spal. Pas prekjes me COVID-19 dhe dëmtimit që pësoi disa muaj më vonë,...

Nuk mund ta mundësh dot Edi Ramën me armët e veta

Nga: Alfred Peza Lulzim Basha ka disa ditë që po rreket të bëjë fushatë elektorale, përmes një qasje “të re”, ku Edi Rama e ka...

Hendeku global mes të pasurve dhe varfërve po ngushtohet

Nga: Ferdinando Giugliano “Bloomberg Opinion” Pabarazia e të ardhurave, është ndër një temat më të debatuara ekonomike të kohërave tona. Por është njëkohësisht një nga...