E diel, 20 Qershor, 2021
23.5 C
Tirana

“Është djalë nëne, po spekulohet për familjen tonë”, flet Aleksandër Murataj nga burgu

Vëllai i Admir Muratajt, Aleksandër Murataj ka folur nga burgu, ku ka denoncuar faktin se po e pengojnë të marrë pjesë në varrimin e të vëllait.

Në një lidhje të drejtpërdrejtë telefonike me Report TV, Murataj tha se po e mbajnë në burg prej 2 vitesh pa asnjë arsye, si dhe nuk është pyetur nga prokurori asnjëherë të vetme.

“Më kanë burgos sepse jam vëllai i Admir Muratajt. Një orë pas grabitjes së bërë para 2 vitesh, kam shkuar në shtëpinë e vëllait tim. Vetëm për këtë arsye më mbajnë në burg, unë s’kam kryer as grabitje as asgjë. Më mbajnë në burg pse shkova në shtëpinë e tim vëllai. Kam dy vjet në burg, por as 10 minuta gjatë këtyre viteve nuk e kam parë prokurorin. S’jam marrë në pyetje njëherë të vetme. E imagjinon pak çfarë drejtësie kemi ne?”, tha i indinjuar Muarataj.

Më tej, ai akuzoi median për publikimin e pamjeve të rënda, por edhe për spekulime, duke hedhur poshtë lajmet se në shtëpinë e tyre ka kamera me vlerë 300 mijë euro.

“Ai është djalë nëne, ata që e nxjerrin fotografitë duhet me e llogarit. Si mund t’i nxjerrësh ato pamje, ka familje, është djalë nëne. Po të ishin familjarët e tyre do i nxirrnin? Bëjnë spekulime për kamera 300 mijë euro, shkoni vetë dhe bëni konstatime. Ku ka kamera 300 mijë euro?

Unë kam jetu 23 vite në emigracion, as Amerika, as Shtëpia e Bardhë nuk i ka 300 mijë euro kamera sigurie. Shkoni te shtëpia dhe verifikojeni vetë si media, jo me publiku spekulime pa lidhje.”

Po ashtu, Aleksandër Murataj tha se vëllain e tij e kishin çuar aty, pasi nëse do ishte ai organizatori, nuk do ishte vrarë, si dhe u shpreh se policia mund të kishte dhënë urdhër ndalimi për të dhe të shmangte vrasjen:

“Policia mund të kishte dhanë urdhër ndalimi, jo me e vra direkt. Dikush e ka çu atje, po të ishte organizatori, nuk do ishte vra. Hajde këtu në burg të ta sqaroj të gjithë të vërtetën, po bëjnë spekulime. Të drejtën e ballafaqoj me fakte. Drejtoria e Burgjeve më pengon të shkoj në varrimin e vëllait tim, t’i jap lamtumirën e fundit”, tha ndër të tjera Murataj./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Tragjike/ Lushnje, 17-vjeçarja humb jetën pasi ra nga pema

Një 17-vjeçare nga Lushnja humbi jetën pasi u rrëzua nga pema Raportohet se kanë qenë familjarët që e kanë dërguar me shpejtësi drejt spitalit të...

Euro 2020/ Mbyllet grupi A, Italia dhe Uellsi kalojnë, italianët me rekord

Itali-Uells 1-0 Italia barazoi rekordin e vet të të gjitha kohërave me 30 ndeshje si e pamposhtur pas një fitoreje 1-0 kundër Uellsit në Stadiumin...

Profil/ Ngolo Kante, 5 detaje domethënëse mbi “motorrin” e Francës

I vogli Kante Historia e Kantésë është e ngjashme me atë të shumë emigrantëve nga Afrika. Lindur në periferi të Parisit, nga një familje shumë...

Infektimet/ Shqipëria me vetëm dy raste të reja në 24 orët e fundit, 0 vdekje

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19 dhe të mos...

Formula 1/ “Holandezi fluturues’ mund Hamiltonin në xhiron e parafundit

Max Verstappen rriti diferencën e pikëve nga vendi i dytë në kampionat pasi parakaloi pikërisht atë, të dytin, Lewis Hamilton në një duel tjetër...