E hënë, 14 Qershor, 2021
14.5 C
Tirana

Mos hani banane në mëngjes! E thonë dietologët

Frutat janë mjaft të mira për shëndetin tonë, e do të ishin zgjidhja ideale për çdo mëngjes. Por, duhet të jeni të kujdesshëm çfarë zgjedhje bëni, pasi nëse konsumoni një banane, më vonë do të ndjeni këputje.

Dietologët thonë se për shkak të përqindjes së sheqerit në masën 25%, fruti duket se të jep energji në momentin që e konsumon, por shkakton gjendje gjumi dhe këputje pak kohë më pas.

Kjo nuk do të thotë që ju duhet të shmangni bananen, por idealja është që ta shoqëroni me një ushqim tjetër. Nëse e përzieni me kos e fara të ndryshme, efekti i bananes do të jetë më i mirë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Një ditëlindje dhe një ditëvdekje

Nga Sokol Balla Gramoz Ruçi bën 70 vjeç në dhjetor, por zëre se ditëlindja e tij ka qënë dje. Tre dekadat e jetës politike të...

Euro 2020/ Hollanda mund Ukrainën në ndeshjen emocionuese me 5 gola

Takim i mbrëmjes, ai midis Hollandës dhe Ukrainës është mbyllur me vrull pasi plot 5 gola u shënuan në pjesën e dytë. Hollanda fitoi...

Gurët e tëmthit, shkaktarët dhe të rrezikuarit

Gurët e tëmthit formohen kur lëngu i grumbulluar në fshikëzën e tëmthit mpikset ose ngurtësohet në copa të vogla materiali të ngjashme me gurët....

Takimi Rama-Blinken, ja marrëveshja e nënshkruar. Fjala e Blinkenit dhe Ramës

Kryeministri Edi Rama dhe Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken kanë zhvilluar një takim në Bruksel ditën e sotme. Fryt i këtij takimi ishte marrëveshja...

Itali/ Ngjarje tragjike në Romë, 4 viktima mes tyre autori dhe 2 të mitur

Një burrë i moshuar, 84-vjeçari Salvatore Ranieri, dhe dy vëllezër të moshës 5 dhe 10 vjeç, David dhe Daniel Fusinato, u vranë në Konsorciumin...