E martë, 29 Shtator, 2020
20 C
Tirana

Ëndërroni të bëheni si Bill Gates?  7 serialet që duhet t’i shihni me patjetër

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

Pandemia/Rama jep lajmin e madh për lokalet

Bizneset vuajtën pasojat e koronavirusit. Shumë prej tyre kapitulluan, e shumë të tjera janë në fije të perit, duke mos gjeneruar shumë të ardhura....

Rriten tensionet/ Droni turk ngjyros me bojë të kuqe flamurin grek (VIDEO)

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se do vazhdojnë të mbrojnë me një vullnet të fortë dhe me një besim të palëkundur...

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

SPAK pezullon kreun e OFL-së, Dritan Zagani jep paralajmërimin e fortë

Pas shkarkimit nga detyra të kreut të Operacionit Forca e Ligjit, Artan Shkëmbi, një reagim është përcjellë nga ana e ish-shefit të antidrogës së...

Turqia rrëzon avionin armen në Azerbajxhan

Armenia akuzon Turqinë se ka rrëzuar një prej avionëve të saj, gjatë konfliktit me Azerbajxhanin. Ministria e Mbrojtjes e Armenisë pretendon se avioni i tyre...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

“Ka ardhur koha që të japë llogari”, Erdogan reagon pas luftës mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka reaguar ashpër ndaj Armenisë, lidhur me luftën që ka nisur me Azerbajxhanin. Turqia është vënë në mbështetje të...

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

Platfroma Netflix ofron një gamë të gjerë serialesh e filmash, sa argëtues po aq edhe edukues, sidomos për ata që duan të zhvillojnë një biznes. Të tillë janë 7 dokumentarët që revista Business Insider ka listuar si të domosdoshëm për t’u parë nëse doni të jeni të suksesshëm.

Hot Girls Wanted (2015)

Aktorja Rashida Jones prodhoi këtë dokumentar mbi jetën e vajzave që janë pjesë e industrisë se pornografisë. Shikuesit shohin se si këto femra përballen me zgjedhje e sfida të vështira dhe si bëhen të pavarura ekonomikisht edhe pse pjesë e shfrytëzimit seksual.

The ivory game (2016)

Elefantët afrikanë janë disa nga kafshët që rrezikojnë zhdukjen. Realizuesit e “The ivory game” kanë hetuar mbi trafikimin e jashtëligjshëm të dhëmbëve, kush e kryen dhe aktivistët të cilët e kundërshtojnë. Filmi hedh dritë mbi ekonominë kineze dhe se si ajo ka lulëzuar falë kësaj tregëtie të fildishit dhe çfarë mund të bëhet për këtë problematikë.

Betting on zero (2017)

Regjisori Ted Braun flet për mashtrimet e Herbalife, një kompani ndërkombëtare suplementesh. Kompania akuzohej për rishitjen e produkteve tek konsumatorët e saj. Shikuesit mësojnë më shumë mbi transaksionet financiare dhe se çfarë nuk duhet bërë nëse i futen biznesit të shëndetit.

Maddman: The Steve Madden Story (2017)

Historia e Steve Madden, manjatit dhe stilistit të këpucëve, i cili mësoi se për të ndërtuar një sipërmarrje miliona dollarëshe duhet guxim.

Dokumentari rrëfen suksesin e Madden dhe rrugëtimin e tij pas skandalit të mashtrimit me aksione, gjë që e bëri të përfundonte në burg.

Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates (2019)

Regjisori fitues i çmimit Oscar, David Guggenheim do që publiku të kuptojë si funksionon truri i Bill Gates. Dokumentari ju çon direkt brenda trurit të tij dhe ju bën të kuptoni influencat që ndikuan tek ai dhe objektivat brenda dhe jashtë botës së informatikës.

Catching the sun (2015)

Sipërmarrësit hidhen drejt tregut të energjisë së pastër. Dokumentari trajton jetën e një të papuni, një aktivisti dhe një sipërmarrësi që kërkojnë të gjithë të jenë një hap para konkurencës. Shikuesit do shohin një tjetër prespektivë të potencialit të energjisë diellore.

Print the legend (2014)

Sipërmarrësit po hedhin baste të shumta mbi sektorin e printimit 3D. Regjisorët Luis Lopez dhe J. Clay Tëeel ndjekin nga pas liderat që duan një copë të revolucionit teknologjik 3D. Shikuesit do të mësojnë shumë mbi këtë sektor dhe do marrin këshillat e nevojshme nga ekspertët e fushës.

Burimi: Bussines Insider/ Përgatiti: TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Tre variantet e hapjes së listave

Nga Astrit Patozi Fakti që mazhoranca kërkoi kohë për t’u menduar dhe i ra ai vrulli i çartur për ta mbyllur më 1 tetor historinë...

Debati i parë Trump – Biden

Presidenti republikan Donald Trump dhe rivali i tij demokrat, ish-nënpresidenti Joe Biden, do të debatojnë mbrëmjen e së martës pesë javë përpara zgjedhjeve të...

Zidane largon yllin e radhës nga Real Madrid

Zinedine Zidane duket se do të largojë një tjetër yll nga Los Blancos. Pas largimit të Gareth Bale, flitet edhe për një largim të Luka...

Itali/ Rritet ndjeshëm numri i viktimave nga koronavirusi

Prej ditësh tashmë, Italia po përballet me një rritje graduale të rasteve të reja dhe viktimave nga koronavirusi. Gjatë 24 orëve të fundit, shteti fqinj...

Konflikti në Kaukaz/ Berisha në kah të Azerbajxhanit: Po çliron tokat e pushtuara nga Armenia

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur rreth luftës që ka nisur mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, ku deri më tani janë shënuar dhjetëra viktima. Përmes një postimi...