E martë, 31 Mars, 2020
19 C
Tirana

“Ende nuk e kemi arritur pikun”, Conte tregon çfarë i thanë ekspertët

Lexo edhe ...

“Fundi i epidemisë është larg”/ OBSH: Kjo do të jetë një betejë e gjatë

Koronavirusi vijon të marrë me mijëra jetë njerëzish dita ditës. Ekspertë nga e gjithë bota po punojnë për gjetjen e një vaksine që do...

Soreca video-konferencë me Bashën: Duhet monitorim i opozitës

Ambasadori i BE në Tiranë Luigi Soreca ditën e sotme ka zhvilluar një video-konferencë me Kryetarin e PD-së Lulzim Basha. Soreca ka zbardhur bisedën, teksa...

Shoqëroi mjekët dhe infermierët në Itali, Gent Cakaj futet në vetëkarantinim

Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme, Genc Cakaj është futur në vetëkarantinim pas kthimit të tij nga Italia, ku shoqëroi mjekët dhe infermierët...

COVID-19/ Greqia shtyn 5 muaj lejet e emigrantëve që u përfundon afati

Qeveria greke ka vendosur që të shtyjë me 5 muaj lejet e qëndrimit dhe vërtetimet e dorëzimit të kërkesës për ripërtëritjen e tyre për...

Italia ka konfirmuar në rang kombëtar 27.700 raste të reja, ku me këtë bilanc renditet e dyta në botë pas Kinës për numrin e të infektuarëve dhe viktimave nga koronavirusi.

Kryeministri italian, Giuseppe Conte, është shprehur se në këto ditë të vështira, vëmendja maksimale është drejt Lombardisë, epiqendrës së koronavirusit në Itali.

A do të jetë në gjendje Italia të ndalojë epideminë?

Conte ka thënë se pasi ka kontaktuar me specialistët e fushës, ata i kanë thënë se Italia ende nuk e ka arritur pikun. Ndaj me mjaft rëndësi është qëndrimi në shtëpi, të izoluar, për të shmangur kontaktet.

“Nëse vazhdojmë të qëndrojmë në shtëpi duke shmangur kontaktet me rrezik, do të jemi më efektivë në kontrollimin e virusit.

Shkencëtarët na thonë se ne ende nuk kemi arritur kulmin, këto janë javët më të rrezikshme dhe kemi nevojë për kujdes paraprak. Ne nuk mund ta lëmë ruajtjen tonë.

Është sfida më e rëndësishme e dekadave të fundit. Për ta fituar atë, ju duhet kontributi i përgjegjshëm i 60 milionë italianëve”, është shprehur Conte.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

“Fundi i epidemisë është larg”/ OBSH: Kjo do të jetë një betejë e gjatë

Koronavirusi vijon të marrë me mijëra jetë njerëzish dita ditës. Ekspertë nga e gjithë bota po punojnë për gjetjen e një vaksine që do...

Soreca video-konferencë me Bashën: Duhet monitorim i opozitës

Ambasadori i BE në Tiranë Luigi Soreca ditën e sotme ka zhvilluar një video-konferencë me Kryetarin e PD-së Lulzim Basha. Soreca ka zbardhur bisedën, teksa...

Shoqëroi mjekët dhe infermierët në Itali, Gent Cakaj futet në vetëkarantinim

Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme, Genc Cakaj është futur në vetëkarantinim pas kthimit të tij nga Italia, ku shoqëroi mjekët dhe infermierët...

COVID-19/ Greqia shtyn 5 muaj lejet e emigrantëve që u përfundon afati

Qeveria greke ka vendosur që të shtyjë me 5 muaj lejet e qëndrimit dhe vërtetimet e dorëzimit të kërkesës për ripërtëritjen e tyre për...

Koronavirusi/ Si paraqitet gjendja në kontinentin e varfër të Afrikës

Edhe kontinenti i Afrikës duket të jetë “pushtuar” nga koronavirusi, teksa raportohet se në 47 prej 54 shteteve janë konfirmuar raste të virusit. Qendra afrikane...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT