E shtunë, 24 Tetor, 2020
7 C
Tirana

EMRI/ Kush është gjyqtarja që dha dorëheqjen pak ditë pasi mori dosjen nga KPK

Më të lexuarat

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

Foto/ Lefter Koka me Fatos Nanon, ndryshim drastik i ish-kryeministrit

Deputeti Lefter Koka ka publikuar në rrjetin social, Facebook një foto krahë për krahë me ish-kryeministrin socialist Fatos Nano. Në mbishkrimin e fotos, Koka shprehet...

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

“Mos më prekni me dorë, jam i sëmurë”, zbardhet incidenti i Ndocajt me policinë

Ish-deputeti Eduart Ndocaj është shoqëruar sot në komisariat, pas incidentit në përurimin e shtëpisë së Gjergj Fishtës. Forcat e policisë kanë shoqëruar ish-deputetin, i...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Vritet ish-sportisti, babë e bir e ekzekutojnë në mes të restorantit

Një atentat i mori jetën ish-sportistit të arteve marciale të përziera (MMA) Shamil Abdulmuslimov në qytetin e Kasaviurtit në Dagestan. Kamerat regjistruan të gjithë ngjarjen...

Nuk kaloi vetingun, KPA rikthen në detyrë kreun e Gjykatës së Apelit në Shkodër

Fuat Vjerdha bëhet i pari në sistemin e drejtësisë, i cili rikthehet në detyrë si kryetar i Gjykatës së Apelit në Shkodër. Komisioni i...

Liljana Sulollari (Baku), ish-gjyqtare e Gjykatës për Krimet e Rënda, dha dorëheqjen disa ditë pasi KPK i kaloi barrën e provës për kriterin e figurës dhe pasurisë.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit njoftoi në një vendim të shkurtër të publikuar së fundmi se ndaj Liljana Sulollari (Baku), deri në dhjetor 2019 gjyqtare pranë Gjykatës së Krimeve të Rënda, ishte vendosur ndalimi 15-vjeçar për të qenë pjesë e sistemit të drejtësisë.

Vendimi i KPK sqaron se Baku, e cila i ishte nënshtruar për një vit hetimit nga Komisioni kishte dhënë dorëheqjen vetëm disa ditë pasi kishte marrë në dorëzim materialet e dosjes ndaj saj dhe ishte njohur me barrën e provës në kriterin e pasurisë dhe atë të figurës.

Sipas vendimit të trupës gjykuese të përbërë nga Valbona Sanxhaktari, Genta Tafa (Bungo) dhe Roland Ilia, gjyqtares Baku më datë 22 nëntor 2019, i ishte kaluar barra e provës “për të provuar të kundërtën e rezultateve të hetimit kryesisht”.  KPK thotë se ndaj gjyqtares hetimi ishte përfunduar në të tre kriteret, por ajo kishte barrë prove vetëm sa i përket kriterit të figurës dhe atij të pasurisë.

Sipas KPK Baku kishte tërhequr dokumentet fizik dhe elektronik më 27 nëntor, ndërkohë më 10 dhjetor 20189 Këshilli i Lartë Gjyqësor ka njoftuar Komisionin se kishte “vendosur të miratojë kërkesën për dorëheqje të znj. Liljana Sulollari (Baku), duke deklaruar mbarimin e statusit të subjektit të rivlerësimit si magjistrate pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda”.

Lexo edhe :   Nuk kaloi vetingun, KPA rikthen në detyrë kreun e Gjykatës së Apelit në Shkodër

Pak ditë më vonë Baku i kërkoi KPK ndërprerjen e procesit të rivlerësimit kalimtar. KPK arsyeton se dorëheqja, për “angazhimit në një pozicion pune jashtë sistemit gjyqësor”, solli në përfundimin e procesit të rivlerësimit. Vendimi qartëson se “Për pasojë, subjekti i rivlerësimit znj. Liljana Sulollari (Baku) humbet të drejtën për t’u emëruar gjyqtare ose prokurore e çdo niveli, anëtare e Këshillit të Lartë Gjyqësor ose e Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Inspektore e Lartë e Drejtësisë ose Prokurore e Përgjithshme, për një periudhë 15-vjeçare”.

Lexo edhe :   Nuk kaloi vetingun, KPA rikthen në detyrë kreun e Gjykatës së Apelit në Shkodër

Dhjetra gjyqtarë dhe prokurorë kanë dhënë dorëheqjen në Këshillin e Lartë Gjyqësor dhe Këshillin e Lartë të Prokurorisë, pasi janë njohur me rezultatet e hetimeve kryesisht ndaj tyre./BIRN

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Gara për deputetë në PD, Salianji: Misioni im, demokratët të jenë fitues

Ish-deputeti demokrat, Ervin Salinji, ka reaguar në lidhje me garën e kandidatëve për deputetë në Partinë Demokratike, pasi Komisioni i Vlerësimit rrëzoi emrin e...

Koreja e Veriut: “Pluhuri i verdhë” nga Kina mund të sjellë korona*virusin

Koreja e Veriut u kërkoi qytetarëve të saj të qëndrojnë brenda, për shkak të frikës se “pluhuri i verdhë”, që fryn nga Kina, mund...

Vritet ish-sportisti, babë e bir e ekzekutojnë në mes të restorantit

Një atentat i mori jetën ish-sportistit të arteve marciale të përziera (MMA) Shamil Abdulmuslimov në qytetin e Kasaviurtit në Dagestan. Kamerat regjistruan të gjithë ngjarjen...

Mal i Zi: Shqiptari Nik Gjeloshaj nuk pranon mandatin e deputetit, ja arsyeja

Politikani shqiptar i Malit të Zi, Nik Gjeloshaj ka vendosur të vijojë të mbajë postin e kryetarit të Komunës së Tuzit. Gjeloshaj ka bërë me...

Covid-19, OBSH jep alarmin: Muajt e ardhshëm do të jenë kritike

Bota ndodhet në një pikë mjaft kritike sa i takon situatës së Covid-19, veçanërisht hemisfera veriore. Alarmi vjen nga drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros...