E shtunë, 23 Janar, 2021
9 C
Tirana

Emocionuese/ “Fundjavë Ndryshe” i ndryshon jetën 5 fëmijëve jetimë

Historia e trishtë e 5 jetimëve nga Lezha ka sjellë reagime të shumta nga shqiptarët.

Pas ndarjes nga jeta të kryefamiljarit, Davja dhe 5 fëmijët e saj vuanin për bukën e gojës. Çdo ditë, Besajda, vetëm 13 vjeç, shkonte te tregu i rrobave dhe lutej të punonte, pasi ditët më shumë i kalonin duke ngrënë bukë të thatë. Po ashtu rrezikonin të dilnin mes katër rrugëve, pasi nuk kishin mundësi të paguanin qiranë.

Në një kohë shumë të shkurtër, fondacioni “Fundjavë Ndryshe” arriti të sigurojë një shtëpi për familjen Dizdari. E cila tashmë nuk do të përjetojë më makthe dhe gjithçka do të nisë nga fillimi.

Stafi i fondacionit i ka siguruar edhe një punë Daves, e cila tashmë nuk do të jetë më vetëm për rritjen e 5 fëmijëve. Kjo pasi “Fundjavë Ndryshe” do të vazhdojë t’i qëndrojë pranë kësaj familjeje për çdo nevojë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...