E premte, 26 Shkurt, 2021
15 C
Tirana

Ekzekutoi gruan në Angli, shqiptari xheloz dënohet me 19 vite burg

Një shqiptar është dënuar me 19 vite burg në Angli, për vrasjen e bashkëshortes së tij më 17 qershor të këtij viti.

Ngjarja në fjalë ndodhi në Oxford, ku Fatos Xheta, 46 vjeç qëlloi me thikë kuzhine bashkëshorten Safie Xheta, 35 vjeç. Sipas mediave vendase, gruaja u gjet me plagë të shumta thike në trup, ndërsa pas këtij akti bashkëshorti ka filluar të lëndojë edhe veten.

Gjykata arriti në përfundimin se Xheta ishte xheloz për gruan e tij, gjë e cila u vu re edhe në shënimet e gjetura në banesë. “Tradhtia shlyhet vetëm me vdekje”, është një prej shënimeve që është gjetur në shtëpinë e tij, shkruar në gjuhën shqipe.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Biden: SHBA-ja nuk do ta njohë kurrë aneksimin e Krimesë nga Rusia

Presidenti amerikan Joe Biden ka thënë se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të përkrahin Ukrainën kundër agresionit rus, dhe nuk do të njohin...

Spanja merr vendimin e papritur për personat nën 55 vjeç që kanë kaluar Covid

Spanja do të japë vetëm një dozë të vaksinës për të gjithë personat që e kanë kaluar Covid-19 dhe janë nën 55 vjeç. Ky vendim...

A është Donald Trump një fashist?

Nga: John Broich“The Converstion” Që para se Donald Trump të zgjidhej president, historianët kanë debatuar nëse ai është apo jo një fashist. Si mësues i...

Zgjedhjet/ Boiken Abazi i Vetëvendosjes mbledh firmat si kandidat e pavarur

Drejtuesi i Levizjes Vetëvendosje me qendër në Tiranë, Boiken Abaazi ka mbledhur firmat e nevojshme që i duhen një kandidati të pavarur për të...

Ndryshimi nuk do të vijë asnjëherë prej “ushtarëve” të partive

Nga: Astrit Patozi Ndryshimi në Shqipëri nuk mund të vijë vetëm prej militantëve politikë, sado të përkushtuar dhe të angazhuar që të jenë. Në radhë të...