Ekzekutimi i Pjerin Xhuvanit në Elbasan, arrestohet autori (Emri)

Policia ka bërë të mundur arrestimin e Arbër Paplekës, autorit të dyshuar të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, të ndodhur mesditën e sotme në qytetin e Elbasanit.

Mësohet se Papleka ka qenë pjesë e Forcave RENEA, dhe prej dy vjetësh ishte larguar nga shërbimet e policisë.

Ndërkohë, 34-vjeçari me origjinë nga Tropoja, dyshohet se qëlloi me armë zjarri ndaj Xhuvanit me disa plumba.

Emri i Xhuvanit u përmend më 14 mars, mes personave të akuzuar nga Partia Demokratike se ishte pjesë e grupit që po shoqëronte kryeministrin Edi Rama në Elbasan.

Dyshohet se ai lëvizte me një makinë pa targa, brenda së cilës kishte karta identiteti të cilat do të përdoreshin në zgjedhjet e 25 prillit.