E enjte, 16 Shtator, 2021
21.5 C
Tirana

”Qëllova për vetëmbrojtje”/ Zbardhet dëshmia e autorit të vrasjes në Elbasan

Zbardhet dëshmia e autorit të dyshuar të vrasjes së 56-vjeçarit, Pjerin Xhuvani mesditën e sotme në qytetin e Elbasanit.

Pas dorëzimit në polici, Arbër Papleka deklaroi se ka qëlluar për vetëmbrojtje. Sipas tij, personat që po lëviznin me makinën me para dhe karta identiteti kanë qëlluar me arme ndaj tyre, pasi i kanë ndaluar për t’i denoncuar në polici.

Ai nuk ka pranuar që të ketë qëlluar me dashje ndaj viktimës dhe të plagosurve duke rrëfyer se e gjitha ka filluar pas një denoncimi për shpërndarje parash.

“Ne shkuam për t’i ndaluar se morëm një denoncim që një makinë shpërndante para. Shkuam për t’i ndaluar’ por ata qëlluan me armë zjarri ndaj nesh”, është shprehur autori.

Papleka ai u arrestua në afërsi të rrethrrotullimit të një qendre tregtare në hyrje të Tiranës, në tentativë për t’u arratisur.

Ngjarja e rëndë ndodhi në lagjen ”5 Maji”, rreth orës 14:00. Dyshohet se Xhuvani po lëvizte me një makinë pa targa, për të shpërndarë para në këmbim të votës.

Emri i Xhuvanit u lakua edhe gjatë përplasjes në Elbasan Ditën e Verës, ku mbështetës të Partisë Socialiste u përplasën me mbështetësit e Partisë Demokratike.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E vetmja mënyrë për të trembur Ramën

Nga: Dritan Hila Tashmë që janë trajtuar të gjitha variablet e seriozitetit apo ambiguitetit të sjelljes së Bashës ndaj Berishës dhe pasojat që do ketë...

Nëndetëset me energji bërthamore, Kina denoncon paktin SHBA-Britani-Australi

Kina ka denoncuar një pakt historik të sigurisë midis SHBA, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar aleancën si "jashtëzakonisht të papërgjegjshme" dhe...

Mësimi nga mençuria e gjyqtarit Learned Hand

Nga: Irena Beqiraj Po jetojmë një periudhë të çmendur “skepticizmi” ndaj Amerikës. Mesazhet e shumë zyrtarëve të saj duken butaforike. Por historia na tregon që...

I zhdukur prej dy ditësh, 39-vjeçari gjendet pa shenja jete

Policia e Tiranës njofton se është gjetur pa shenja jete një 39-vjeçar në zonën e quajtur "Kodrat e Selitës". Policia ka indentifikuar viktimën, shtetasi...

“Shqipëria do monitorohet nga kamerat”, ministri Çuçi zbulon planin

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka zbuluar sot në Kuvend objektivat e dikasterit që ai drejton në 4 vitet e ardhshme të 'Qeverisë Rama'....