E diel, 25 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Ekonomisti kritika Ramës: Nuk i njeh qytetarët dhe hallet e tyre

Ekonomisti Klodian Muço ka hedhur kritika ndaj kryeministrit Edi Rama, për të cilin tha se nuk është në dijeni të halleve që ndeshen qytetarët shqiptarë.

I ftuar këtë mbrëmje në emisionin “Ekopolitikë”, Muço e konsideroi mënyrën se si qeveriset vendi një katastrofë. Sipas tij, Shqipëria do të pësojë regres nëse nuk vepron me synim për të ngritur ekonominë e vendit.

“U bënë disa vite që kryeministri Edi Rama është në krye të qeverisë. Gjëja më e thjeshtë është të dëgjojë fjalët tona, të shkojë të takojë biznesin e vogël, ato familjarët e punësuar në bizneset e vogla nga 16-18 orë në ditë me fëmijët aty mëngjes, drekë, darkë. Të shohë sa të ardhura ka çuar në familje. Të jeni të bindur se me aq sa kam vizituar, aq sa kam parë në këtë vend që jetojmë, është se ne jemi në një qeverisje katastrofë.

Ne kemi një kryeministër që nuk e di kush janë qytetarët dhe çfarë hallesh kanë, nuk shoh shpresë, duhet një përmbysje e madhe, duhen politika, horizonte të reja, duhet të dinë se ku do shkojmë përndryshe 2020 do jetë si 2018, 2019 më keq siç po del. Ajo që kam kuptuar dhe e them me plot gojë se ka bërë, të largohet të vijë dikush tjetër, se bën dikush tjetër, të largohet edhe ai, të vijë tjetri. Të nxjerrim mësime nga ato që janë bërë”, deklaroi Klodian Muço.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA do të kërkojë nga Kina t’u përmbahet “rregullave të lojës”

Zëvendës Sekretarja amerikane e Shtetit Wendy Sherman pritet t'i bëjë të qartë Kinës në bisedimet e ardhshme, se Uashingtoni e mirëpret konkurrencën me Pekinin,...

Protesta masive në Australi, qytetarët kundër karantinës

Mijëra qytetarë australianë protestuan këtë të shtunë në disa qytete kryesore të vendit kundër karantinës totale që është vendosur në shumë zona për shkak...

Ligjvënësit amerikanë kërkojnë që Olimpiada më 2022 të mos mbahet në Pekin

Një grup i ligjvënësve amerikanë, i ka bërë thirrje Komitetit Ndërkombëtar Olimpik, që të shtyjë Lojërat Olimpike Dimërore të vitit 2022 dhe të ndërrojë...

Skandali Pegasus: Shtete që përdorën programin përgjues

Aktivistë, gazetarë dhe politikanë në të gjithë botën janë përgjuar përmes telefonit, duke ngritur shqetësimet për mosrespektimin e privatësisë dhe abuzimin me të drejtat...

Merkato/ Nedved zbulon vendimin për të ardhmen e Ronaldos

Zëvendës Presidenti i Juventusit, Pavel Nedved, ka treguar se çfarë do të ndodhë me të ardhmen e Kristiano Ronaldos, në skuadrën bardhezi. Pas fitores së...