Kronikë

E vranë shokët apo policia? Zbulohet distanca nga u qëllua Admir Murataj

               Publikuar në : 12:59 - 16/05/19 Enno

Në grabitjen e bujshme e 9 prillit në aeroportin e Rinasit ku u morën miliona euro mbeti i vrarë Admir Murata. Të shumta kanë qenë aludimet nisi ai është qëlluar nga policia apo nga shokët e ti. Ekspertët e Mjekësisë Ligjore kanë dalë në konkluzionin se Murataj u qëllua nga një distancë më e afërt se 15 metra.

Akti i ekspertimit i është dorëzuar Prokurorisë për Krime të Rënda të cilët po kryejnë hetimet për mega grabitjen në pistën e Rinasit mesditën e 9 prillit. Në dokument thuhet se predha në kokën e Muratajt është tejshpuese me vrimë hyrje në lobin temporal të majtë dhe dalje mbi nofullën e djathtë.

Megjithatë nuk është përcaktuar lloji i armës së zjarrit me të cilën u qëllua 44-vjeçari. Për këtë, Prokuroria mbetet në pritje të ekspertizës balistike. Për momentin maska që mbante Murataj në koke mbahet në laboratorin kriminalistik.

Ndërkohë, për policët që morën pjesë në aksion, Prokuroria e Krimeve të Rënda ka regjistruar një procedim penal për vrasje. 10 ditë më parë, familjarët dorëzuan padinë, duke hedhur dyshime për vrasje me dashje e duke kërkuar hetime për të zbuluar vrasësit e Muratajt.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT