E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

E trishtë/ Dy fëmijë humbin jetën nga lëkundjet sizmike në Greqi

Lëkundjet e fuqishme sizmike me magnitudë 6.6 ballë që tronditën Turqinë, u ndjenë edhe në ishullin Samos të Greqisë.

Mediat greke, shkruajnë se dy fëmijë të moshës 17 dhe 15 vjeç humbën jetën si pasojë e këtij tërmeti shkatërrimtar.

Fëmijët, një djalë dhe një vajzë, u nxorën nga rrënojat nga Mbrojtja Civile.

Sipas informacioneve, fëmijët po kalonin një rrugë të ngushtë dhe u zunë poshtë nga një mur që u shemb. Ata sapo kishin mbaruar shkollën dhe po shkonin në shtëpi, në kohën kur tërmeti goditi ishullin.

Një prej tyre u nxorr pa jetë nga rrënojat, ndërsa tjetri ishte gjallë por më pas, fatkeqësisht humbi jetën.

Ndërkohë, në Turqi deri më tani raportohen për 6 viktima dhe 202 të plagosur.

Dëmet materiale janë të shumta, teksa 20 pallatae janë shembur.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Tërmeti i fuqishëm prej 7 ballësh trondit Filipinet

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...