E premte, 3 Korrik, 2020
31 C
Tirana

E rrallë! Për herë të parë në 68 vjet, Mbretëresha anulon traditën e ditëlindjes

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

“Trupin ia lyenin me vaj për të ndalur dekompozimin”, 34 vjeçarja jep dëshminë shokuese

Me kalimin e orëve po bëhen me dije të dhëna të reja nga ngjarja në Kombinat, ku u gjetën pa jetë nënë e bijë,...

Avdullah Hoti nesër vizitë zyrtare në Tiranë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti do të vizitojë ditën e nesërme Shqipërinë. Bëhet me dije se Hoti do të pritet nga kryeministri Rama në orën...

749 të arrestuar, finalizohet operacioni i madh në Britani

Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) në Britani bëri me dije se një sistem i fshehtë komunikimi i përdorur nga kriminelët për të tregtuar drogë...

Ngjarja makabre në Kombinat/ Flasin Dëshmitarët e Jehovait

Lidhur me ngjarjen makabre në Kombinat, në media u raportua se të treja ishin ndjekëse të Dëshmitarëve të Jehovait, për shkak se në shtëpinë...

E rrallë/ Shqiponja mbërthen peshkaqenin dhe fluturon mbi plazh (VIDEO)

Kohë më parë u bë virale një video, ku shqiponja fluturonte ne ajër me prenë e saj, një qengj. Një fotograf arriti që të...

“Zhaneta më tha mos ta shoh bojën”, fqinjët rrëfejnë momentet e fundit me familjen Josifi

Dëshmi tronditëse vijnë për ngjarjen në Kombinat, ndërsa fqinjët tregojnë se kryefamiljarja i kishte larguar të gjithë. Zhaneta Josifi, 56 vjeçe dhe vajza Anisa...

Të shtëna në ajër pas një konflikti të çastit, policia në kërkim të autorit

Të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar pasditen e sotme në qytetin e Durrësit. Ngjarja ka ndodhur në lagjen nr 13, teksa pranë një...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

Vetë-flijimi/ Anisa Josifi mbahej e pajetë në banesë, e lyenin me vaj e uthull

Mbrëmjen e djeshme, një ngjarje e rëndë u shënua në kryeqytet, ku nënë e bijë u vetë-flijuan në banesë. Ndërsa vajza tjetër, ka dalë...

Për herë të parë në 68 vjet, Mbretëresha Elizabeth II ka kërkuar që të anulohet tradita e përshëndetjes me armë që shënon festimet për ditëlindjen e saj.

Në mes të përpjekjeve të vendit për të luftuar koronavirusin, monarkia ka reflektuar për këtë traditë, e cila nuk do të ishte e përshtatshme tani që virusi ka marrë më shumë se 14 mijë jetë në Mbretërinë e Bashkuar.

Raportohet se Mbretëresha do të festojë ditëlindjen e 94-të në Windsor, atu ku po jeton aktualisht.

Përshëndetjet me armë, të cilat janë shkrepur në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, zakonisht përdoren nga familja mbretërore për të shënuar raste të veçanta si përvjetorë dhe ditëlindje, shkruan “iconstyle”.

Një burim i Buckingham Palace tha se ditëlindja e saj nuk do të festohet në ndonjë mënyrë të veçantë, duke shtuar se çdo telefonatë apo video telefonike që ajo ka me familjen, do të mbahet private.

Lexo edhe :   Rekord viktimash në Maqedoninë e Veriut, shqyrtohet mbyllja e kufijve

“Nuk do të ketë përshëndetje me armë. Madhëria e saj ishte e prirur që të mos vendoseshin masa speciale për të lejuar përshëndetjet me armë pasi ajo nuk e ndjeu atë të përshtatshme në rrethanat aktuale”, thotë burimi.

Kujtojmë se më 5 prill, Mbretëresha Elizabeth II iu drejtua popullit me një fjalim historik për luftën kundër koronavirusit.

Ajo u shpreh se Mbretëria e Bashkuar bashkohet me të gjitha vendet e botës për shkak të rrezikut global.

Mbretëresha i bëri thirrje popullit që të bëjë durim, pasi ditë më të mira do të vijnë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bien në pranga dy shqiptarë në Itali, dëshmia e vajzës iu bën “gropën”

Policia italiane ka arrestuar dy të rinj shqiptarë mbrëmjen e djeshme, pasi u denoncuan nga një vajzë. Vajza tha për policinë se i kishte parë...

Të paktën 1 në çdo 150 tiranas me koronavirus aktiv në organizmin e tyre

Nga Eduard Zaloshnja Sipas të dhënave zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë, sot ka në Bashkinë e Tiranës 409 raste aktive të konfirmuara me COVID-19 nga...

Britania e Madhe hap kufijtë me 57 vende, por jo me Shqipërinë

Britania e Madhe ka publikuar sot listën me 57 vendet me të cilat ka hapur kufijtë, por Shqipëria nuk është një nga ato. Kjo do...

“Më shisni biznesin”/ UFSH paralajmëron farmacitë lidhur me e-mailet e çuditshme që po marrin

Urdhri i Farmacistëve të Shqipërisë ka paralajmëruar farmacitë në Shqipëri, në lidhje me një e-mail që i kërkon atyre të shesin biznesin, duke pretenduar...

Po hetonte dosjen e Dritan Dajtit, shkarkohet Artan Bajrami

Kolegji i Posaçëm i Apelimit (KPA) ka lënë në fuqi vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit (KPK) për shkarkimin e ish-kryeprokurorit, Artan Bajrami. “Në...