E shtunë, 4 Korrik, 2020
28 C
Tirana

“E ka dreqosur këtë herë”, shpërthen Trump: OBSH është fokusuar vetëm tek Kina

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

“Trupin ia lyenin me vaj për të ndalur dekompozimin”, 34 vjeçarja jep dëshminë shokuese

Me kalimin e orëve po bëhen me dije të dhëna të reja nga ngjarja në Kombinat, ku u gjetën pa jetë nënë e bijë,...

Favore seksuale për t’i kthyer mjetin, arrestohen dy zyrtarë policie

Dy efektivë të Policisë Rrugore në Tiranë janë arrestuar, pasi akuzohen se në këmbim të dorëzimit të automjetit të sekuestruar në pronësi të një...

Shqetësim në Spanjë, rikthehen masat e izolimit

Qytetarët në Spanjë kanë filluar që të shqetësohen sërish nga koronavirusi. Numri i rasteve të reja me COVID-19 është rritur ndjeshëm ndërkohë në një zonë...

Aksident në hyrje të Lezhës, përplasen tre automjete

Një aksident ka ndodhur gjatë mesditës së sotme, në hyrje të Lezhës. Në këtë aksident janë përfshirë tre automjete. Si pasojë e këtij aksidenti janë...

Ngjarja makabre në Kombinat/ Flasin Dëshmitarët e Jehovait

Lidhur me ngjarjen makabre në Kombinat, në media u raportua se të treja ishin ndjekëse të Dëshmitarëve të Jehovait, për shkak se në shtëpinë...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

“Zhaneta më tha mos ta shoh bojën”, fqinjët rrëfejnë momentet e fundit me familjen Josifi

Dëshmi tronditëse vijnë për ngjarjen në Kombinat, ndërsa fqinjët tregojnë se kryefamiljarja i kishte larguar të gjithë. Zhaneta Josifi, 56 vjeçe dhe vajza Anisa...

OFL iu dërgon ultimatum 4 personazheve të botës së krimit

Operacioni Forca e Ligjit ka vijuar aksionin e verifikimit të pasurive me tre të “fortët’ e Durrësit dhe një në Tiranë, të dënuar për...

Pandemia/ Shënohet rekord i zi në Kosovë

Ditën e sotme është shënuar një rekord i zi nga koronavirusi në Kosovë. Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se gjatë 24 orëve të fundit kanë...

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka shprehur indinjatën e tij ndaj OBSH, ku e akuzon se është e fokusuar vetëm tek Kina. Në kundërpërgjigje të kësaj situate kaotike, Trump ka paralajmëruar se SHBA do t’i shkurtojmë fondet. Pandemia e koronavirusit ka sjellë pakënaqësitë e radhës, ndërsa duket konflikti i hapur mes shteteve.

Trump nuk e ka pranuar më këtë situatë, ndërsa ka kërcënuar që të shkurtojë fondet amerikane për Organizatën Botërore të Shëndetit. Për Trump, kjo masë ndëshkuese vjen pasi e akuzoi atë për fokusim të vëmendjes tek Kina.

“Ne do të ruajmë paratë e harxhuara për OBSH. Do të ndërpresim fuqishëm marrëdhëniet financiare me të, pastaj do të shohim”, tha Trump. Ai dha deklaratën e tij në konferencën e forcave anti-koronavirus në Shtëpinë e Bardhë.

Ai e bëri njoftimin disa orë pasi sulmoi organizatën në një postim në rrjetet sociale, duke shkruar se OBSH e ka dreqosur vërtetë këtë herë.

Lexo edhe :   A mund t’i shtyjë Rama zgjedhjet duke përdorur pandeminë? Përgjigjet Basha

“OBSH e ka dreqosur vërtetë këtë herë. Për disa arsye, por kryesore është se organizata financohet kryesisht nga Shtetet e Bashkuara, por gjithsesi fokusohet më shumë tek Kina. Ne do ta ndryshojmë këtë perspektivë”, ka shkruar Trump.

“Për fat të mirë unë i kundërshtova që në fillim këshillat e OBSH për mbajtjen e kufijve tanë të hapur ndaj Kinës,” shtoi ai. “Pse na dhanë një rekomandim kaq të gabuar?”. Më vonë në të njëjtën konferencë, Trump sugjeroi që shkurtimi i fondeve nuk ishte vendosur ende zyrtarisht.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Aksident në Vlorë, plagosen 2 efektivë policie

Së fundmi, ka ndodhur një aksident në Vlorë, ku për pasojë janë plagosur 2 efektivë policie. Ende nuk dihet gjendja e tyre shëndetësore, ndërsa janë...

Pandemia/ Shënohet rekord i zi në Kosovë

Ditën e sotme është shënuar një rekord i zi nga koronavirusi në Kosovë. Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se gjatë 24 orëve të fundit kanë...

Del nga rruga mjeti në Tiranë/ Ndërron jetë pasagjeri, shoferi në spital

Në rrugën e Zallbastarit, në vendin e quajtur “Rrapi”, një mjet ka dalë nga rruga dhe për pasojë ka ndërruar jetë pasagjeri në mjet,...

Formula 1/ Mercedes dominon provat zyrtare, Ferrari shumë dobët

Formula 1 është gati për të rinisur! Pandemia e koronavirusit vonoi nisjen e sezonit të ri të sportit të automobilizmit, që është rikthyer këtë javë...

Dyshoi se ishte prekur nga pandemia, Afërdita Dreshaj publikon rezultatet e analizës

Këngëtarja Afërdita Dreshaj ka udhëtuar së fundmi drejt Miamit së bashku me partnerin e saj, Jakub Kindl, për të festuar përvjetorin e dytë të...