E enjte, 13 Gusht, 2020
21 C
Tirana

E dielë e “zezë” në Irak. 13 viktima nga përplasjet me policinë

Më të lexuarat

Sërish rekord rastesh të reja në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 3 persona nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot...

“U kthye nga një ferr plehrash në destinacion turistik”, Rama publikon videon

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me publikimin e një videoje në rrjetin social Facebook. Në videon në fjalë shfaqet Belshi, ndërsa...

Firmoset marrëveshja me qeverinë italiane, sektorët ku do të shkojnë 95 milion euro

Së fundmi është firmosur marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe asaj italiane për dokumentin e detajimit të angazhimit prej 95 milion euro. Lajmin e bëri të...

Agron Shehaj dhuron respiratorë dhe aparat dialize për spitalin COVID 2

Biznesmeni dhe ish-deputeti i PD, Agron Shehaj i ka dhuruar dy respiratorë dhe një aparat dialize spitalit Shefqet Ndroqi, i cili është kthyer aktualisht...

Ishin fshehur në Shqipëri, ekstradohen 9 persona drejt Italisë

Nëntë persona të kërkuar që janë arrestuar në Shqipëri janë ekstraduar ditën e sotme në Itali. Sipas policisë, të ekstraduarit janë shtetas shqiptar nga mosha...

Rekord rastesh të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me koronavirusin e kanë...

Tensionet me Turqinë, Greqia kërkon ndihmën e SHBA-së

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, do të zhvillojë një takim me sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, në Vjenë të premten. Përmes një deklarate,...

“I besoj Putinit”, kush është presidenti i parë që do marrë vaksinën ruse

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, është shprehur mjaft besimplotë lidhur me zbulimin e vaksinës së koronavirusit nga Rusia. Duterte ka treguar gatishmërinë të bëhet personi...

“Nuk ia uroj as armikut”, Veliaj flet për herë të parë pas shërimit nga virusi

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, është ritkthyer sot në zyrën e tij, pasi u shërua nga koronavirusi. Në një prononcim për News24, Veliaj...

Infektimet e reja në Gjermani arrijnë “nivelin alarmues”

Sërish në Gjermani janë regjistruar mbi 1200 raste të reja të infektimeve me virusin Corona. Kjo gjendje ka alarmuar edhe Ministrin e Shëndetësisë, Jens Spahn. Ministri...

Një tjetër tragjedi ka ndodhur në Irak për shkak të protestave antiqeveritare. 13 protestues kanë mbetur të vrarë ditën e diel në pjesë të ndryshme të Irakut.

Sipas “Free Europe”, 7 kanë mbetur të vrarë në provincën jugore të Basras dhe të tjerë në provincën e Nassiriyas. Një nga zyrtarët e lartë të qeverisë e ka quajtur këtë një e diela e zezë. Sipas tij, e diela shënon një nga ditët më të këqija për bilancin e jetëve të humbura që nga fillimi i tetorit.

Të gjithë protestuesit janë vrarë përgjatë përleshjeve me policinë.

Dronët turq vendosin pikat mbi “I”. Neutralizohen tre anëtarët e PKK-së në Irak

Kujtojmë se deri tani kanë vdekur rreth 342 persona që nga fillimi i protestave në muajin tetor dhe mijëra të tjerë kanë mbetur të plagosur. Ata protestojnë kundër korrupsionit dhe shërbimeve të dobëta publike.

Lexo edhe :   Pas daljes së rezultatit të zgjedhjeve, shpërthejnë protestat në Bjellorusi

Më herët në Basra, e cila njihet si prodhuesja më e madhe e naftës në vend, protestuesit dogjën goma në qendër të qytetit.

Komuniteti ndërkombëtar ka dënuar përdorimin e forcës nga policia irakiane kundër protestuesve, shkruan “Free Europe”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ëndrra shndërrohet në makth për Atalantën: PSG e përmbys në dy minuta

Atalanta ishte padyshim ekipi më simpatik i Champions League, për shumëkush “hirushja” e turneut që ndeshej me gjigantët francezë, me yje të kalibrit të...

Treni del nga shinat dhe bie në greminë, viktima në Skoci

Moti i keq dhe përmbytjet rezultat i shirave të gjata mund të jenë shkaku i tragjedisë në Skoci, ku një tren pasagjerësh ka dalë...

Pompeo: Irani paraqet një kërcënim të vërtetë për Evropën

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, ka thënë se Irani paraqet një kërcënim të vërtetë për Evropën. "Ne kemi parë llojet e fushatave që ata...

Gjeneral McKenzie paralajmëron për rrezikun e ringjalljes së ISIS-it

Ushtaraku më i lartë amerikan për operacionet në Lindjen e Mesme paralajmëron se Shteti Islamik mund të ringjallet nëse komuniteti ndërkombëtar nuk vepron me...

Parashikimi i motit për ditën e sotme

Vijojnë temperaturat e larta dhe moti i qëndrueshëm në të gjithë territorin e vendit. Meteorologët parashikojnë një shtim të vranësirës në pjesën lindore gjatë orëve...