E enjte, 2 Dhjetor, 2021
13.5 C
Tirana

“E ashtuquajtura Kosovë”/ Mediat serbe tërbohen nga fitorja e Distria Krasniqit

Xhudistja kosovare Distria Krasniqi ka triumfuar në Lojërat Olimpike “Tokio 2020”, duke fituar medalje ari. Krasniqi mundi në finale japonezen Funa Tonaki.

Por, kjo fitores e saj, nuk është pritur mirë nga mediat serbe, madje Kosovën as nuk e konsiderojnë shtet, teksa portali B92, e nis shkrimin e saj me titullin ”E ashtuquajtura Kosovë fiton medaljen e artë në Tokio”.

Ndër të tjera, media shkruan se pas pas Majlinda Krasniqit në Rio, tani edhe Distria Krasniqi ka arritur të bëhet kampione olimpike nga Kosova.

Artikulli i medias serbe
Artikulli i medias serbe

Sportistja nga Peja fitoi ndeshjen e parë ndaj brazilianes, Gabriela Chibana, ndërsa në çerekfinale mposhti gjithashtu me ‘ippon’ Chen Hao Lin në kategorinë deri në 48 kilogramë.

Ndërsa në gjysmëfinale, Distria Krasniqi, u ndesh me kundërshtaren Urantsetseg Munkhbat, të cilën arriti ta mposhtë gjithashtu edhe pse me pak vështirësi.

Japonezeja Funa Tonaki, ishte pretendentja kryesore për fitimin e medaljes së artë, por Krasniqi arriti ta mposhtë duke entuziasmuar gjithë shqiptarët. Kjo është medalja e dytë për Kosovën, pas asaj në 2016 nga Majlinda Kelmendi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Tensionet Rusi-Ukrainë, Lavrov dhe Blinken takim ‘kokë më kokë’

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov, u takuan të enjten në Stokholm, Suedi, mes shqetësimeve në rritje...

Nëse “Foltorja” është demokraci, atëherë PD e meriton Berisha&Bashën

Nga: Ben Andoni Nëse në fillim njerëzit e PD-së mundoheshin të gjenin atë të veçantën dhe mënyrën sesi do të mbrohej Berisha me etiketimin “Non...

Ben Blushi dorëhiqet nga drejtimi i “Top Channel”

Ben Blushi ka dhënë dorëheqjen nga "Top Channel", media e njohur të cilën e drejtonte prej katër vitesh. Nga sot ai nuk është më...

Komiteti Teknik publikon masat e reja, çfarë do ndodhë nga 4 janari

Pas rritjes së rasteve dhe shtrirjes së madhe në mbarë botën si pasojë e variantit Omicron, Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur që të...

Sebastian Kurz tërhiqet nga politika

Akuzat për korrupsion e detyruan Sebastian Kurz-in të jepte dorëheqjen si kancelar austriak. Kreu i ÖVP tani largohet nga të gjitha funksionet e tij...