Kronikë

Dy korçarë po kërkohen nga e gjithë bota, arsyeja për shqiptarët është qesharake

               Publikuar në : 15:51 - 11/06/19 S.N

Së fundmi INTERPOL ka publikuar një listë në të cilën paraqiten emrat dhe fotografitë përkatëse të 7 personave që aktualisht po kërkohen në të gjithë botën.

Ndër to janë dhe dy shqiptarë, mirëpo krimi që ata kanë bërë për shqiptarët mund të cilësohet si qesharak.

Po flasim konkretisht për 34-vjeçarin Ergest Memo dhe 33-vjeçarin Taulant Memo nga qyteti i Korçës, të cilët janë shpallur në kërkim nga shteti grek me akuzën e prerjeve të paligjshme të pyjeve. Dëmi i shkaktuar kap vlerën marramendëse të 10.000,00 eurove.

Mirëpo ky veprim që është dënuar ashpër nga shteti fqinj, në Shqipëri konsiderohet si diçka e zakonshme për të cilën ka pasur rrallë herë ndëshkime nga ana ligjore, pavarësisht Moratoriumit të Pyjeve.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT