E premte, 26 Shkurt, 2021
15 C
Tirana

Dosjet e bujshme/ 3 prokurorë dorëzojnë kandidaturën për kreun e SPAK

Një ditë më parë u mbyllën aplikimet për kreun e Prokurorisë së Posaçme, duke hedhur hapin final kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Kandidatët e vetëm që kanë kandiduar për në krye të SPAK janë Arben Kraja, Edvin Kondili dhe Altin Dumani. Dje skadoi afati i kandidimit dhe Këshilli i Lartë i Prokurorisë njoftoi zyrtarisht se tre emrat e mësipërm kanë dorëzuar letrën e motivimit, për pozicionin e kryeprokurorit dhe letrën mbështetëse.

“Sot ka përfunduar afati për aplikimin për pozicionin e Drejtuesit së Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar. Bazuar në njoftimin e Këshillit të Lartë të Prokurorisë, të shpallur në faqen zyrtare të Këshillit me datë 26 nëntor 2019, janë njoftuar të gjithë prokurorët e emëruar në Prokurorinë e Posaçme të shprehin interesin për pozicionin e drejtuesit të Prokurorisë së Posaçme.

Afati i aplikimit është data 10 dhjetor 2019. Në afatin të përcaktuar nga Këshilli i Lartë të Prokurorisë, thirrjes për shprehje interesi janë përgjigjur tre kandidatë, Arben Kraja, Edvin Kondili dhe Altin Dumani. Ata kanë dorëzuar pranë Këshillit letrën e motivimit në të cilët shprehet motivimi për pozicionin e drejtuesit të Prokurorisë së Posaçme, letrën mbështetëse (shpjeguese) për standardet 1,2,3,4,5,7 të parashikuar në metodologjinë e miratuar me vendim të KLP nr.237, datë 25.11.2019 (publikuar në faqen zyrtare të Këshillit) dhe vizioni ose plani i besueshëm për ndërtimin e Prokurorisë së Posaçme, si një institucion funksional dhe efektiv sipas standardit 6 të metodologjisë”, thuhet në njoftimin e KLP-së. Po kështu, javën që vjen KLP do të bëjë zgjedhjen e kryeprokurorit, e ndërsa më 19 dhjetor bëhet betimi. Më 20 dhjetor ata nisin punën. Pas kësaj date, nisin procedurat për të hapur dosjet e bujshme.

Lexo edhe :   Bardhi kallëzon Ballën në SPAK: Vartësit e tij kërcënojnë qytetarët për votën
Lexo edhe :   Bardhi kallëzon Ballën në SPAK: Vartësit e tij kërcënojnë qytetarët për votën

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Biden: SHBA-ja nuk do ta njohë kurrë aneksimin e Krimesë nga Rusia

Presidenti amerikan Joe Biden ka thënë se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të përkrahin Ukrainën kundër agresionit rus, dhe nuk do të njohin...

Spanja merr vendimin e papritur për personat nën 55 vjeç që kanë kaluar Covid

Spanja do të japë vetëm një dozë të vaksinës për të gjithë personat që e kanë kaluar Covid-19 dhe janë nën 55 vjeç. Ky vendim...

A është Donald Trump një fashist?

Nga: John Broich“The Converstion” Që para se Donald Trump të zgjidhej president, historianët kanë debatuar nëse ai është apo jo një fashist. Si mësues i...

Zgjedhjet/ Boiken Abazi i Vetëvendosjes mbledh firmat si kandidat e pavarur

Drejtuesi i Levizjes Vetëvendosje me qendër në Tiranë, Boiken Abaazi ka mbledhur firmat e nevojshme që i duhen një kandidati të pavarur për të...

Ndryshimi nuk do të vijë asnjëherë prej “ushtarëve” të partive

Nga: Astrit Patozi Ndryshimi në Shqipëri nuk mund të vijë vetëm prej militantëve politikë, sado të përkushtuar dhe të angazhuar që të jenë. Në radhë të...